Zapłata za hosting z Niemiec bez zryczałtowanego CIT

Spółka wynajmująca od niemieckiego kontrahenta serwer, który nie jest bezpośrednio wykorzystywany do wytwarzania produktów, nie musi pobierać podatku u źródła.

Publikacja: 13.03.2019 04:40

Zapłata za hosting z Niemiec bez zryczałtowanego CIT

Foto: Adobe Stock

W 2018 r. spółka wystąpiła o wykładnię przepisów o CIT w zakresie obowiązku poboru zryczałtowanego od wynagrodzenia wypłaconego niemieckiemu kontrahentowi. Wyjaśniła, że prowadzi działalność produkcyjną m.in. w specjalnej strefie ekonomicznej. W działalności nabywa od niemieckiej firmy usługę wynajmu serwerów. To tzw. hosting, czyli oddanie do dyspozycji spółki określonej objętości dysku serwera komputerowego w celu przechowywania na nim baz danych.

Czyta także: CIT od wynagrodzenia za usługi zagranicznego wykonawcy

We wniosku podkreślono, że niemiecki kontrahent nie prowadzi działalności gospodarczej na terytorium Polski, nie posiada też stałej placówki. Spółka dysponuje certyfikatem rezydencji podatkowej podmiotu niemieckiego. Zapytała, czy w opisanej sytuacji powinna pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od wynagrodzenia wypłacanego do Niemiec.

Sama uważała, że nie, bo użytkowany dysk serwera komputerowego w ramach usługi wynajmu serwerów nie jest urządzeniem przemysłowym.

Innego zdania był jednak fiskus. Uznał, że pojęcie „urządzenie przemysłowe" należy rozumieć maksymalnie szeroko. Ma ono charakter sformułowania ogólnego, mieszczącego w sobie wszelkie możliwe urządzenia stanowiące zespół elementów technicznych. Nie można go zatem zawężać do urządzeń wykorzystywanych bezpośrednio przy produkcji materialnej.

Urzędnicy tłumaczyli, że hosting polega na udostępnianiu przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni. Infrastruktura informatyczna (serwery) stanowi mechanizm lub zespół elementów i służy do wykonywania określonych czynności. Tym samym, należy traktować ją jako urządzenia przemysłowe z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT oraz z art. 12 ust. 3 polsko-niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Inaczej na sprawę spojrzał dopiero Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim. Uwzględniając skargę spółki przypomniał, że w żadnych umowach międzynarodowych nie ma oficjalnej definicji pojęcia „urządzenie przemysłowe" (industrial equipment).

WSA zwrócił jednak uwagę, że oprócz pojęcia „urządzenie przemysłowe" w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, jest ono wprost używane w krajowych ustawach o podatkach dochodowych. Stąd możliwość odniesienia się do językowego znaczenia tego pojęcia. A odwołując się do języka potocznego – za słownikiem języka polskiego – w ocenie sądu należy wskazać, że urządzenie jest rodzajem mechanizmu lub zespołem elementów, przyrządów, służącym do wykonywania określonych czynności, ułatwiającym pracę, urządzenie przeładunkowe, transportowe. W konsekwencji, „urządzeniem przemysłowym" będzie takie, które przeznaczone jest do wykorzystania w przemyśle i jego zastosowanie wiąże się ściśle z tą dziedziną.

Serwer to program komputerowy lub urządzenie, które umożliwia funkcjonowanie innych programów lub urządzeń. Jego celem jest gromadzenie oraz udostępnienie danych i zasobów znajdujących się na dysku. Hosting polega na udostępnianiu przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni. Tym samym, skarżąca uzyskuje prawo do użytkowania miejsca na cudzym serwerze. WSA zauważył, że zastosowanie komputera (którym jest serwer) jest bardzo szerokie, ale nie ogranicza się do przemysłu. Dlatego nie wystarczy stwierdzić, że służą one do określonych czynności, ale istotne jest do jakich czynności służą. W sprawie nie jest sporne, że serwery nie są wykorzystywany bezpośrednio w produkcji.

WSA uznał, że serwera, który nie jest bezpośrednio wykorzystywany do wytwarzania produktów w sposób materialny, nie można uznać za urządzenie przemysłowe. Tym samym wynajem serwera w celu przechowywania na nim bazy danych nie podlega opodatkowaniu spornym podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 6 lutego 2019 r.

Sygnatura akt: I SA/Go 537/18

Emilia Wolnowska doradca podatkowy, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego BDO, biuro w Poznaniu

Spory podatników z organami podatkowymi w zakresie poboru podatku u źródła w przypadku usług hostingowych trwają już od wielu lat. Są one wynikiem braku definicji legalnej „urządzenia przemysłowego", zarówno w zawartych przez Polskę umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, jak i w przepisach krajowych. Organy podatkowe przyjęły bardzo szeroką definicję „urządzenia przemysłowego", twierdząc, że takim urządzeniem jest każde urządzenie stanowiące zespół elementów technicznych. W ocenie organów podatkowych nie można tej definicji zawężać wyłącznie do urządzeń wykorzystywanych bezpośrednio przy produkcji materialnej. Omawiany wyrok stanowi kontynuację korzystnej dla podatników oraz płatników podatku u źródła linii orzeczniczej. Jak słusznie wskazał sąd w komentowanym wyroku, przy kwalifikowaniu danego urządzenia istotne jest, aby dokonywać jej w oparciu o kryterium przeznaczenia danego urządzenia. W ocenie sądu, serwer komputerowy, w zakresie funkcjonalnym, nie jest urządzeniem przemysłowym, gdyż nie jest przeznaczony do procesu produkcji, bowiem wykorzystywany jest do przechowywania na nim baz danych obejmujących programy księgowe, magazynowe oraz poczty elektronicznej. Należy zauważyć, że stanowisko sądu odnosi się do definicji pojęcia „urządzenie przemysłowe" zawartej w ustawie o CIT oraz umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, która znalazła zastosowanie w  przedmiotowej sprawie. Oznacza to, że przychody z tytułu świadczenia usług hostingowych nie będą podlegać opodatkowaniu w Polsce niezależnie od tego, czy płatnik otrzyma certyfikat rezydencji zagranicznego kontrahenta, czy nie. Należy mieć jednak na uwadze, że wyrok ten dotyczy usługi hostingu ograniczającej się do prostego przechowywania danych na serwerze. Konsekwencje podatkowe mogą być inne, gdy zakres tej usługi zostanie rozszerzony, na przykład o przetwarzanie danych. Kluczowa jest zatem analiza charakteru konkretnej usługi.

W 2018 r. spółka wystąpiła o wykładnię przepisów o CIT w zakresie obowiązku poboru zryczałtowanego od wynagrodzenia wypłaconego niemieckiemu kontrahentowi. Wyjaśniła, że prowadzi działalność produkcyjną m.in. w specjalnej strefie ekonomicznej. W działalności nabywa od niemieckiej firmy usługę wynajmu serwerów. To tzw. hosting, czyli oddanie do dyspozycji spółki określonej objętości dysku serwera komputerowego w celu przechowywania na nim baz danych.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe