Płatnik odpowiada za pobranie zaliczek na podatek dochodowy w nieprawidłowej wysokości

Nawet jeżeli pracownik uzyska informację o błędnym naliczeniu i odprowadzeniu przez firmę zaliczek na podatek, nie ma obowiązku uregulowania zaległości w zeznaniu rocznym. To pracodawca musi wpłacić kwotę, jaką powinien był pobrać.

Publikacja: 12.03.2018 06:00

Płatnik odpowiada za pobranie zaliczek na podatek dochodowy w nieprawidłowej wysokości

Foto: Adobe Stock

Płatnicy mają obowiązek uwzględnić przy poborze zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższone 50-proc. koszty podatkowe w razie uzyskiwania przez pracownika przychodów z tytułu wykonania czynności będących przedmiotem prawa autorskiego. Ustalenie, czy określony przychód został osiągnięty z praw autorskich należy ocenić w świetle przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, co jednak nierzadko prowadzi do wielu pomyłek przy obliczaniu należnego podatku przez płatników.

Jak zatem powinien zachować się płatnik, który w ciągu roku błędnie zastosował przy obliczaniu zaliczki 50-proc. koszty uzyskania przychodów? Czy wystarczy w takiej sytuacji poinformować pracownika o konieczności uwzględnienia w zeznaniu rocznym kosztów w niższej wysokości?

Powstaje zaległość

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że w takiej sytuacji, tzn. gdy płatnik w ciągu roku nie był uprawniony do stosowania autorskich kosztów uzyskania przychodów, ale je pobierał, to w odniesieniu do tych pracowników, wobec których nie powinny mieć zastosowania 50-proc. koszty, doszło do zaniżenia podstawy opodatkowania. W rezultacie doszło do zaniżenia kwoty samego podatku i powstania zaległości podatkowej. Zgodnie bowiem z art. 51 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (dalej: o.p.) zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności, przy czym za zaległość podatkową uważa się także niezapłaconą w terminie płatności (w całości lub części) zaliczkę na podatek.

Odpowiedzialność całym majątkiem

Z uwagi na to, że płatnik jest podmiotem wypłacającym należności z tytułu stosunku pracy, ciąży na nim obowiązek pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych i przekazania odpowiedniej kwoty do właściwego urzędu skarbowego. Przy tym, zgodnie z art. 30 § 1 o.p., płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany, ale niewpłacony. Jednocześnie § 3 tego samego artykułu stanowi, że płatnik lub inkasent odpowiada za należności wymienione w § 1 lub § 2 całym swoim majątkiem.

Jeżeli więc płatnik nie wpłacił zaliczki na podatek (w całości lub w części) w ustawowym terminie, to powstanie u niego zaległość podatkowa z tytułu niewywiązania się z obowiązków płatnika podatku. Za zaległość tę odpowiada płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż zgodnie z art. 26a § 1 o.p. podatnik nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania czynności, o których mowa w art. 12, 13 oraz 18 ustawy o PIT – do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik.

Są jeszcze odsetki do zapłaty

Wynika z tego zatem, że to płatnik, a nie pracownik jest zobowiązany do wpłaty zaległej kwoty podatku wraz z naliczonymi do dnia wpłaty odsetkami. To płatnik odpowiada bowiem za kwotę niepobranej zaliczki na podatek. Jeżeli zatem pracownik, pomimo uzyskanej informacji o nieprawidłowym naliczeniu i odprowadzeniu przez pracodawcę zaliczek na PIT, nie uwzględni w zeznaniu rocznym prawidłowej wysokości zaliczek, to płatnik i tak będzie zobowiązany wpłacić zaległą kwotę podatku do wysokości zaliczki, jaką musiał pobrać. Wraz z upływem terminu do złożenia deklaracji rocznej obowiązek ten nie przechodzi bowiem na podatnika. A zatem wyłącznie wtedy, gdy podatnik wpłaci zaległą kwotę należnego podatku – w części niepobranej przez płatnika w formie zaliczek – nastąpi wygaśnięcie zobowiązania płatnika z tego tytułu.

Wygaśnięcie obowiązków płatnika w takiej sytuacji nie oznacza jednak zwolnienia go z obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę od niewpłaconej w terminie części zaliczek. W takim przypadku, odsetki za zwłokę naliczane są płatnikowi za okres od dnia następującego po dniu upływu terminu odprowadzenia zaliczek do właściwego urzędu skarbowego do dnia wpłaty podatku przez podatnika.

Formularz i dodatkowe wyjaśnienia

W przypadku pobrania zaliczek w nieprawidłowej wysokości, w rubryce E formularza PIT-11 płatnik powinien wykazać zaliczki faktycznie pobrane, natomiast w deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy kwoty zaliczek w wysokości należnej. A zatem już w terminie złożenia PIT-11 (do 28 lutego 2018 r. w formie elektronicznej) organ podatkowy uzyskuje informacje o niepobraniu przez płatnika zaliczki w odpowiedniej wysokości i o powstaniu po jego stronie zaległości podatkowej.

Samo poinformowanie pracownika o konieczności uwzględnienia w zeznaniu rocznym kosztów w niższej wysokości nie jest zatem wystarczającym działaniem, jakie powinien podjąć pracodawca.

Zasadne byłoby wpłacenie przez pracodawcę zaległych kwot zaliczek wraz z odsetkami za zwłokę już w momencie złożenia deklaracji PIT-4R wykazującej kwoty zaliczek w wysokości należnej. Dodatkowo płatnik powinien przesłać pracownikom, w przypadku których doszło do zaniżenia podstawy opodatkowania (obok informacji PIT-11), wyjaśnienia, że wskazane w formularzu PIT-11 kwoty pobranych zaliczek zostały ustalone w nieprawidłowej wysokości. Płatnik powinien także podać podatnikom właściwą kwotę zaliczki oraz wskazać, że różnice te zostały przez niego uiszczone.

Autorka jest konsultantem podatkowym w ECDDP sp. z o.o. www.ecddp.com

podstawa prawna: art. 26a § 1, art. 30 § 1 i 3, art. 51 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 201 ze zm.)

PIT

Płatnicy mają obowiązek uwzględnić przy poborze zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższone 50-proc. koszty podatkowe w razie uzyskiwania przez pracownika przychodów z tytułu wykonania czynności będących przedmiotem prawa autorskiego. Ustalenie, czy określony przychód został osiągnięty z praw autorskich należy ocenić w świetle przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, co jednak nierzadko prowadzi do wielu pomyłek przy obliczaniu należnego podatku przez płatników.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów