fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Wydatki na wycenę przymusowego wykupu akcji pomniejszą CIT

123RF
Wydatki na organizację wykupu akcji akcjonariuszy mniejszościowych są kosztem uzyskania przychodu.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił spółce prawa do kosztów podatkowych.

Konkretnie chodziło o wydatki na przygotowanie przymusowego wykupu akcji. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że jej walne zgromadzenie akcjonariuszy podjęło uchwałę w sprawie przymusowego wykupu akcji akcjonariuszy mniejszościowych. Tłumaczyła, że w związku z zaplanowaną operacją poniosła i poniesie wiele wydatków, m.in. na wycenę akcji przez biegłego, czynności domu maklerskiego, wysyłki, publikację i przekazanie informacji akcjonariuszom, ogłoszenia prasowe i w Monitorze Sądowym, i Gospodarczym, opłaty skarbowe czy sądowe.

Spółka zapytała, czy realizując przymusowy wykup akcji, ma prawo rozpoznać jako koszt uzyskania przychodu wszystkie wydatki poniesione w związku z organizacją tego przedsięwzięcia. Sama uważała, że tak.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Jego zdaniem wydatki na przymusowy wykup akcji nie wykazują związku z konkretnym, a nawet potencjalnie możliwym do uzyskania przychodem. Nie wykazują także związku z zabezpieczeniem czy zachowaniem źródła przychodów spółki.

Rację spółce przyznały dopiero sądy administracyjne. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zauważył, że jeżeli przedsiębiorstwo zorganizowane jest w formie spółki akcyjnej, to obowiązkowe, wynikające z przepisów prawa wydatki związane z jego funkcjonowaniem są kosztami związanymi z zabezpieczeniem albo zachowaniem źródła przychodów.

Ostatecznie stanowisko korzystne dla spółki potwierdził NSA. Jak tłumaczył sędzia NSA Jerzy Płusa, sporne wydatki mają związek z zabezpieczeniem przychodów. Nawet jeśli nie wszystkie, to w części stanowią realizację celów związanych z funkcjonowaniem spółki jako podmiotu gospodarczego nakierowanego na maksymalizację zysku.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 359/15

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA