fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Sprzedaż bitcoinów: jak uniknąć kłopotów z fiskusem

Tomasz Napierała
Rozmowa | Tomasz Napierała doradca podatkowy, partner w ABC Tax

Rz: Jak należy rozliczyć sprzedaż bitcoinów?

Tomasz Napierała: Wszystko zależy od tego, czy podatnik prowadzi handel kryptowalutami w działalności gospodarczej czy jako osoba fizyczna. W pierwszym przypadku może wybrać rozliczenie podatkiem liniowym 19 proc. lub zapłacić PIT według skali 18 i 32 proc. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej uzyskują natomiast przychód z praw majątkowych, czyli płacą podatek według stawek 18 i 32 proc.

Czy jeśli ktoś kupował kryptowaluty hobbystycznie, może założyć biznes przed ich sprzedażą, by zapłacić 19 proc. PIT?

Takie rozwiązanie byłoby niewątpliwie korzystne dla podatnika. W praktyce jednak przesunięcie majątku prywatnego do firmy może być zakwestionowane przez organy podatkowe. Jeśli ktoś planuje taki krok, warto, by wcześniej wystąpił o interpretację podatkową.

O co najczęściej pytają podatnicy?

Najwięcej wątpliwości budzi kwestia odliczenia kosztów uzyskania przychodów. Problemem jest odpowiednie udokumentowanie kosztu nabycia kryptowaluty. Transakcje zakupu są anonimowe. Często jedynymi dokumentami są potwierdzenia przelewu. Istnieje ryzyko, że fiskus będzie podchodził do tego restrykcyjnie. Może zakwestionować odliczenie, jeśli np. podatnik ma tylko dowód wpłaty z własnego konta bankowego na konto na giełdzie kryptowalut i wypłaty z konta giełdowego na konto bankowe. Efektem może być konieczność zapłaty podatku od przychodów, czyli od ceny uzyskanej ze sprzedaży kryptowalut, bez odliczenia ceny ich nabycia.

A co z odliczeniem ewentualnych strat?

Strata jest nadwyżką kosztów nad przychodami. Trudności z udokumentowaniem wysokości kosztów mogą więc sprawić, że podatnik nie rozliczy straty.

Jak uniknąć kłopotów z fiskusem?

Na pewno należy zadbać o jak najdokładniejszą dokumentację zakupów i sprzedaży. Jednak rozliczenie handlu kryptowalutami to stosunkowo nowy temat. Dotychczas większość podatników była zainteresowana inwestowaniem w ich zakup. Mniej jest sprzedaży i rozliczenia dochodów. O możliwych problemach trzeba ostrzegać zawczasu. Należy jednak podkreślić, że podejście organów podatkowych do tej kwestii będziemy mogli poznać dopiero w trakcie ewentualnych kontroli podatkowych.

—rozmawiała Monika Pogroszewska

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA