fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niskie odsetki maksymalne to kłopot dla podatników

Podatnik
Adobe Stock
Przyjmując i wypłacając odsetki w wysokości wyższej niż 7,2 proc. rocznie należy liczyć się z ryzykiem w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Seria kolejnych obniżek stóp procentowych dokonana przez Radę Polityki Pieniężnej NBP w 2020 roku sprawiła, że stopy są aktualnie na rekordowo niskim poziomie. Z tego względu przedsiębiorcy natrafiają na nowe problemy związane ze zjawiskiem niskich stóp procentowych, w tym również w prawie podatkowym. Jednym z takich zagadnień są odsetki maksymalne (kapitałowe) uregulowane w art. 359 § 21–23 kodeksu cywilnego (k.c.), które mają doniosłe znaczenie dla skutków podatkowych finansowania.

Jak kalkulować

Zgodnie z art. 359 § 21 k.c., maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych (odsetki maksymalne). Aby zatem ustalić wysokość odsetek maksymalnych, konieczne jest określenie kwoty odsetek ustawowych (które to z kolei zależą od stopy referencyjnej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej). W konsekwencji, mechanizm kalkulacji odsetek maksymalnych przedstawia następujący...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA