fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Limit kosztów usług inwestycyjnych dla grup kapitałowych - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Usług nabywanych przez firmy nieruchomościowe od podmiotów powiązanych nie można odliczyć bez ograniczeń. Stosuje się tu limit z art. 15e ustawy o CIT.

Skarbówka wyjaśniła w interpretacji, jak firmy należące do grupy kapitałowej powinny w 2018 r. rozliczać wydatki na usługi inwestycyjne.

Sprawa dotyczyła spółki z branży nieruchomościowej, która prowadzi działalność w formie spółek celowych, w tym osobowych. Są to podmioty powiązane zgodnie z art. 11 ustawy o CIT. Taka forma to wymóg biznesowy. Banki udzielające kredytu chcą, by każdą z inwestycji prowadził odrębny podmiot powołany specjalnie do tego celu. Spółki celowe nie mają zaplecza technicznego ani kadrowego, więc kupują usługi inwestycyjne od innych podmiotów z grupy kapitałowej, w tym od samego wnioskodawcy. Są to m.in. czynności związane z wyszukaniem i pozyskaniem terenów pod budowę i obsługą umów z bankiem. Koszty ich nabycia są uwzględniane w wyniku podatkowym wnioskodawcy i „wracają" do niego. Poza tym spółki kupują usługi architektoniczne i budowlane od podmiotów trzecich.

Spółka chciała się upewnić, że usługi inwestycyjne nabywane od niej przez spółki osobowe nie podlegają limitowi odliczenia. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak jej stanowisko za nieprawidłowe. Przypomniał, że obowiązujący od 1 stycznia 2018 r. art. 15e ustawy o CIT dotyczy usług niematerialnych, jak m.in. doradcze, reklamowe, zarządzania i kontroli, nabywanych od podmiotów powiązanych. Przepis ten zakłada, że nielimitowane są koszty do 3 mln zł. Nadwyżka jest natomiast objęta limitem zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów na poziomie 5 proc. EBITDA.

Dyrektor KIS uznał, że ograniczenie zawarte w art. 15e ustawy o CIT nie dotyczy wydatków na projektowanie i budowę, ponieważ są one ponoszone bezpośrednio w celu uzyskania przychodów. Inaczej będzie jednak w przypadku wydatków, którym nie można przypisać konkretnego przychodu, jak np. czynności związane z wyszukaniem i pozyskaniem terenów pod budowę, obsługa umowy z bankiem, controlling projektu inwestycyjnego oraz usługi związane z marketingiem i sprzedażą powierzchni (tzw. komercjalizacja).

– Należy zaliczyć je do kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami. Oznacza to, że ograniczenie, o którym mowa w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT, będzie miało zastosowanie do tego rodzaju wydatków – czytamy.

numer interpretacji: 0111-KDIB1-1.4010. 9.2018.1.SG

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA