Roczne rozliczenie CIT - jak się przygotować

Podobnie jak w latach poprzednich, niezależnie od branży czy lokalizacji spółki przygotowujące zeznania podatkowe borykają się z podobnymi problemami. Powodem są niejasne przepisy i mnogość interpretacji fiskusa.

Aktualizacja: 07.03.2016 12:13 Publikacja: 07.03.2016 07:10

Foto: 123RF

To już kolejny dodatek poświęcony podatkowemu zamknięciu roku przygotowany przez specjalistów z działu prawnopodatkowego PwC. Nasze opracowanie ma na celu przybliżenie czytelnikom praktycznych problemów związanych z przygotowaniem zeznania rocznego CIT-8, a także wypełnieniem obowiązkowych załączników oraz informacji.

W zeszłym roku przedstawialiśmy szczegółową analizę przepisu dotyczącego ujęcia kosztów niezapłaconych zobowiązań. Został on uchylony z końcem 2015 r. Powoduje to jednak nadal wiele praktycznych problemów związanych z koniecznością analizy, które zobowiązania można potraktować jako koszty podatkowe.

Kolejną problematyczną kwestią są zmiany w obszarze tzw. cienkiej kapitalizacji, co oznacza, że podatnicy posiadający zadłużenie od podmiotów powiązanych, powinni przenalizować wpływ nowych przepisów na możliwość zaliczenia odsetek od tego zadłużenia do kosztów uzyskania przychodów. Warto zwrócić uwagę na zakres stosowania przepisów, sposób ustalania proporcji odsetek niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz nowe definicje pojęć: „zadłużenie", „pożyczka" i „odsetki od pożyczki".

Podobnie jak w latach poprzednich, niezależnie od branży czy lokalizacji spółki przygotowujące zeznania roczne borykają się z podobnymi problemami. Na przeszkodzie stoją niejasne przepisy dotyczące ujęcia kosztów i przychodów na przełomie lat podatkowych. Wiele problemów interpretacyjnych dotyczy także sposobu prawidłowego ustalenia wysokości straty podatkowej wynikającej z likwidacji czy utylizacji sprzętu, rozliczenia prac adaptacyjnych oraz niedoliczonego podatku od towarów i usług. Nie pomaga również podatnikom niezmienny brak spójności z przepisami rachunkowymi i ustawą o VAT, a także mnogość interpretacji podatkowych.

W związku z tym, że wielu polskich przedsiębiorców przeprowadza transakcje z podmiotami zagranicznymi, warto przyjrzeć się, czy nie powoduje to obowiązku po stronie polskiego podmiotu, jako płatnika poboru tzw. podatku u źródła od przychodów osiąganych przez zagraniczne podmioty. Należy zatem sprawdzić, czy transakcja nie powinna zostać zaraportowana polskim organom podatkowym.

Przypominamy również o wprowadzonym w zeszłym roku obowiązku składania zeznań CIT-8 w formie elektronicznej oraz konieczności skorzystania z podpisu elektronicznego.

Mamy nadzieję, że nasze wyjaśnienia pomogą w prawidłowym ustaleniu wysokości dochodu i przygotowaniu na czas zeznania rocznego CIT-8 wraz ze wszystkimi obowiązkowymi załącznikami.

Jan Wacławek, partner w dziale prawnopodatkowym PwC

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek