PIT: Przekształcenie spółki jawnej w sp. z o.o. nie wpływa na koszt nabycia udziałów

Przy umorzeniu udziałów w spółce z o.o., objętych w wyniku przekształcenia spółki jawnej, wspólnik uwzględni w rachunku podatkowym wydatki na ich pokrycie w spółce przekształconej, w części przypadającej na udziały unicestwione.

Publikacja: 06.03.2017 01:00

PIT: Przekształcenie spółki jawnej w sp. z o.o. nie wpływa na koszt nabycia udziałów

Foto: 123 RF

Kosztem nabycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powstałej z przekształcenia spółki jawnej jest wartość bilansowa majątku tej ostatniej z dnia przekształcenia, w części przypadającej na danego wspólnika. Takie stanowisko zaprezentował podatnik we wniosku o interpretację w zakresie zasad ustalenia dochodu z dobrowolnego umorzenia udziałów w sp. z o.o. dla celów PIT. Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 14 listopada 2016 r. (3063-ILPB1-2.4511.273. 2016. 1.DJ) nie zgodziła się jednak z tym poglądem.

W ocenie organu, kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. (umorzenie dobrowolne udziałów w prawie podatkowym traktowane jest jak sprzedaż) objętych w wyniku przekształcenia spółki jawnej, będą wydatki poniesione przez podatnika na pokrycie wkładów w spółce jawnej, w części przypadającej na udziały unicestwione.

Różnica zdań

Wnioskodawca i organ byli zgodni, że ustawa o PIT nie reguluje bezpośrednio takiego przypadku oraz, że należy w takiej sytuacji umożliwić podatnikowi potrącenie poniesionych wydatków. Różnica zdań dotyczyła tego, co owe wydatki faktycznie stanowi. Zdaniem wnioskodawcy, była to przypadająca na niego część wartości bilansowej spółki jawnej z dnia przekształcenia (w przedmiotowej sprawie: ok. 1,2 miliona złotych), albowiem za ten majątek niejako „nabył" udziały w spółce z o.o. Organ z kolei uznał, że można referować wyłącznie do kosztów historycznych, tzn. wartości wkładu podatnika wniesionego do spółki jawnej (5 tysięcy złotych).

Skutki rozwoju firmy

Rozpoczynając działalność, choćby w formie spółki osobowej, wspólnicy – zasadniczo – nie mają pewności, czy ich przedsięwzięcie się powiedzie. Między innymi z tego względu wnoszą z reguły minimalne wkłady. Następnie, w miarę rozwoju biznesu nierzadko zapada decyzja o zmianie formy prawnej na spółkę kapitałową, w szczególności ze względu na brak odpowiedzialności za zobowiązania spółki (w spółce osobowej odpowiedzialność wspólników jest subsydiarna, tj. dopiero, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, wierzyciel może kierować swoje roszczenia do majątku wspólnika). Przekształcenie dotyczy wówczas już większego majątku, niemniej samo w sobie jest procesem neutralnym podatkowo i w praktyce nie wiąże się z jakimikolwiek wydatkami ponoszonymi przez wspólników na nabycie udziałów w spółce kapitałowej. Innymi słowy, przekształcenie nie jest zdarzeniem podatkowym. Oznacza to, że nie prowadzi do powstania przychodu podatkowego, jednak, z drugiej strony, nie skutkuje również rozpoznaniem kosztów podatkowych ani nabyciem prawa do ich rozpoznania w przyszłości (np. w przypadku sprzedaży udziałów w spółce). Przekształcenie nie wpływa zatem na wartość „bazy kosztowej" wspólników, gdyż jest nią nadal wartość wkładów wniesionych do spółki osobowej (w momencie powstania, jak również kolejnych wkładów wniesionych w toku działalności).

podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 2032 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 15 września 2000 r. – kodeks spółek handlowych (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1578 ze zm.)

masz pytanie, wyślij e-mail: tygodnikpodatki@rp.pl

Adam Ossowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski

Skutki podatkowe można określić na podstawie reguł z danej ustawy

W przedmiotowym stanie faktycznym wnioskodawca uznał, że przy sprzedaży udziałów w spółce z o.o. będzie dysponował kosztem podatkowym kalkulowanym na podstawie wartości bilansowej aktywów spółki jawnej na dzień przekształcenia. Podejście podatnika było tyleż korzystne (dla niego samego), co błędne. To, że ustawa o PIT nie odnosi się bezpośrednio do danego zdarzenia, bynajmniej nie oznacza, że nie zawiera w sobie reguł systemowych, które pozwalają prawidłowo określić jego skutki podatkowe.

Po pierwsze, zakładając racjonalność ustawodawcy (co należy czynić zawsze), jego milczenie w danej materii powinno zostać uznane za zamierzone.

Po drugie, w takim przypadku, podatnik powinien z dystansem podchodzić do rezultatów wykładni, jeżeli te okazują się dla niego nader korzystne. Dla przykładu, należałoby zadać sobie pytanie: czy ustawa o PIT przewiduje zdarzenia, w których możliwe byłoby rozpoznanie wartości bilansowej aktywów spółki osobowej jako kosztów podatkowych (odpowiedź jest negatywna) albo: co stanowiłoby koszty uzyskania przychodu, gdyby przeprowadzić transakcję zbliżoną do przekształcenia (za taką transakcję można by uznać aport przedsiębiorstwa spółki jawnej, jednak wówczas do kosztów byłaby zaliczona podatkowa wartość netto aktywów, a nie wartość bilansowa).

Po trzecie, zaliczeniu do kosztów podatkowych podlegają wydatki faktycznie poniesione (tj. skutkujące realnym uszczupleniem aktywów podatnika). Natomiast, w procesie przekształcenia w miejsce udziału kapitałowego w spółce osobowej wspólnik otrzymuje udziały w spółce z o.o., których łączna wartość emisyjna (niekoniecznie nominalna) odpowiada wartości rynkowej majątku spółki przekształcanej.

Końcowo, pomimo pewnych wątpliwości obecnych w praktyce kilka lat temu, orzecznictwo sądów administracyjnych oraz praktyka interpretacyjna organów w tym zakresie obecnie wydają się być ugruntowane (z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z o.o. objętych w wyniku przekształcenia ze spółki osobowej, wspólnikowi przysługuje koszt historyczny, tak por.: interpretację Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 8 grudnia 2016 r., 0461-ITPB4.4511.701. 2016.2.KW oraz wyroki NSA z: 20 sierpnia 2015 r., II FSK 1259/15 i z 16 lutego 2016 r., II FSK 3570/13). Jako wyjątek potwierdzający tą regułę należy – w mojej ocenie – traktować wyrok NSA z 8 września 2016 r. (II FSK 2260/14), w którym sąd dopuścił możliwość rozpoznania kosztów podatkowych w postaci wartości bilansowej spółki jawnej.

Reasumując, brak przepisów regulujących bezpośrednio dane zdarzenie nie wyklucza możliwości określenia jego skutków podatkowych na podstawie reguł systemowych obecnych na gruncie danej ustawy. Kierując się tą zasadą należy uznać, że w przypadku umorzenia dobrowolnego udziałów w spółce z o.o. objętych w wyniku przekształcenia spółki jawnej, wspólnicy będą uprawnieni do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w wysokości wartości wkładów wniesionych do spółki jawnej.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego