PIT i CIT: bez płatności nie będzie kosztu - nowe przepisy wzmocnią pozycję wierzycieli

Która firma nie zna problemu kontrahentów niepłacących lub płacących z opóźnieniem za swoje zobowiązania? Od stycznia br. obowiązują przepisy, które mają ograniczyć takie zatory płatnicze i wzmocnić pozycję wierzycieli.

Aktualizacja: 08.03.2020 14:19 Publikacja: 08.03.2020 00:01

PIT i CIT: bez płatności nie będzie kosztu - nowe przepisy wzmocnią pozycję wierzycieli

Foto: Adobe Stock

1 stycznia 2020 r. weszła w życie duża nowelizacja, której zadaniem ma być ograniczenie zatorów płatniczych i kredytowania się kosztem kontrahentów. Wprowadzona została również instytucja „ulgi na złe długi" w PIT i CIT, która ma nie tylko ułatwić życie wierzycielom oczekującym na zapłatę, ale również oznacza nowe obowiązki i rygory dla dłużników.

Celem ustawy nowelizującej z 19 lipca 2019 r., która w omawianym zakresie weszła w życie 1 stycznia 2020 r., była m.in. chęć poprawy płynności finansowej firm, które borykają się z problemem niepłacenia przez kontrahentów za wykonane dostawy lub usługi albo płacenia ze znacznym opóźnieniem i kredytowaniem się kosztem swoich kontrahentów. Jednym z narzędzi, które ma służyć mobilizacji dłużników do terminowego regulowania zobowiązań, jest wprowadzenie w przepisach o podatkach dochodowych instytucji „ulgi na złe długi". Jej działanie w podatku dochodowym jest podobne do ulgi funkcjonującej od wielu lat w podatku od towarów i usług i dotyczy zarówno podatników PIT, jak i CIT. Ulga ta ma dwa oblicza: ma dawać korzyści wierzycielom i motywować do płatności dłużników zwlekających z zapłatą.

Pozostało 81% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego