fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PIT i CIT: bez płatności nie będzie kosztu - nowe przepisy wzmocnią pozycję wierzycieli

Adobe Stock
Która firma nie zna problemu kontrahentów niepłacących lub płacących z opóźnieniem za swoje zobowiązania? Od stycznia br. obowiązują przepisy, które mają ograniczyć takie zatory płatnicze i wzmocnić pozycję wierzycieli.

1 stycznia 2020 r. weszła w życie duża nowelizacja, której zadaniem ma być ograniczenie zatorów płatniczych i kredytowania się kosztem kontrahentów. Wprowadzona została również instytucja „ulgi na złe długi" w PIT i CIT, która ma nie tylko ułatwić życie wierzycielom oczekującym na zapłatę, ale również oznacza nowe obowiązki i rygory dla dłużników.

Celem ustawy nowelizującej z 19 lipca 2019 r., która w omawianym zakresie weszła w życie 1 stycznia 2020 r., była m.in. chęć poprawy płynności finansowej firm, które borykają się z problemem niepłacenia przez kontrahentów za wykonane dostawy lub usługi albo płacenia ze znacznym opóźnieniem i kredytowaniem się kosztem swoich kontrahentów. Jednym z narzędzi, które ma służyć mobilizacji dłużników do terminowego regulowania zobowiązań, jest wprowadzenie w przepisach o podatkach dochodowych instytucji „ulgi na złe długi". Jej działanie w podatku dochodowym jest podobne do ulgi funkcjonującej od wielu lat w podatku o...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA