Od 1 stycznia 2018 r. obowiązują ograniczenia w zasadach zaliczania do kosztów uzyskania przychodów tzw. kosztów finansowania dłużnego. Nowe przepisy weszły w życie na mocy nowelizacji ustawy o CIT, a zmiana ta wynikała z obowiązku implementacji do polskiego systemu podatkowego dyrektywy Rady UE 2016/1164 ustanawiającej przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego (tzw. dyrektywy ATAD).
Uzyskanie środków finansowych
Zgodnie z definicją ustawową z art. 15c ust. 12 ustawy o CIT, koszty finansowania dłużnego to wszelkiego rodzaju koszty związane z uzyskaniem od innych podmiotów, w tym niepowiązanych, środków finansowych i z ich wykorzystaniem.
Czytaj także: Został niecały miesiąc na rozliczenie CIT za 2019 rok
Należą do nich, w szczególności:
? odsetki, w tym skapitalizowane lub ujęte w wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.