fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

PIT: potrącenie zaliczki na podatek od dofinansowania wycieczki pracownika

123RF
Pracownicy, którym pracodawca dofinansował wycieczkę, uzyskali przychód, od którego trzeba potrącić zaliczkę na podatek.

Skarbówka nie chce już podatku od uczestników integracyjnych imprez pracowniczych. Jeśli jednak dofinansowany przez pracodawcę wyjazd nie ma na celu integracji, uczestnikom trzeba naliczyć przychód i pobrać zaliczkę na PIT. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią pracodawca, który dofinansował pracownikom kilkudniową wycieczkę nad morze. Zorganizowały ją związki zawodowe, a pieniądze poszły ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracodawca podkreślił, że nie traktuje wycieczki jako wyjazdu integracyjnego, nie jest ona w jego interesie, wyraził tylko zgodę na wniosek związków zawodowych. Poza tym uczestnicy zobowiązani zostali do zaplanowania urlopu wypoczynkowego w taki sposób, aby pozwalał im na wyjazd, jednocześnie nie zakłócając w tym terminie pracy.

Po zakończeniu wycieczki pracodawca rozliczył dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, naliczył beneficjentom przychód i potrącił zaliczkę na podatek. Czy postąpił prawidłowo?

Fiskus uznał, że tak. Powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13). Określono w nim, jakie kryteria muszą być spełnione, aby zakwalifikować przekazywane pracownikowi świadczenie jako jego przychód ze stosunku pracy.

Po pierwsze, powinien z niego korzystać dobrowolnie, bez żadnego przymusu ze strony firmy. Po drugie, świadczenie musi być spełnione w interesie pracownika, a nie pracodawcy. Po trzecie, powinno przynieść mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść. Po czwarte, korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnie.

Zdaniem skarbówki wszystkie te warunki zostały spełnione. Przede wszystkim wycieczka nie miała celu integracyjnego, świadczenie zostało więc przekazane w interesie uczestników, a nie pracodawcy. Pracownicy skorzystali z wyjazdu w pełni dobrowolnie i uzyskali wymierną korzyść, którą można przypisać poszczególnym osobom. Po ich stronie wystąpił więc przychód, który należy opodatkować.

Skarbówka przypomniała też, że przy rozliczeniu dofinansowania trzeba uwzględnić zwolnienie z 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT (obecnie do 1 tys. zł rocznie).

numer interpretacji: 0111-KDIB2-3. 4011.313. 2017.2.LG

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.wojtasik@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA