fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Firma uwzględni katering w kosztach podatkowych tylko od osób na umowach o pracę

123RF
Kosztem podatkowym jest katering dla pracowników, ale już nie dla osób, które współpracują z firmą na podstawie kontraktów cywilnoprawnych.

Posiłki dla współpracowników to reprezentacja, która nie daje korzyści podatkowych – uznała skarbówka w najnowszej interpretacji.

Sprawa dotyczyła spółki, która zajmuje się m.in. produkcją filmową, organizowaniem castingów i przygotowaniem planów zdjęciowych. Do realizacji tych zadań zatrudnia zarówno pracowników na umowę o pracę, jak i współpracowników na podstawie umów cywilnoprawnych.

Spółka ponosi różnego rodzaju wydatki, np. na materiały do budowy i dekoracji planów zdjęciowych. W trakcie produkcji zapewnia wyżywienie wszystkim osobom. Zamawia katering, drobne przekąski, kanapki i napoje. Jej zdaniem to już standard w prowadzonej przez nią działalności. Plan zdjęciowy często znajduje się w miejscu, w którym nie da się zapewnić innej formy wyżywienia, a praca trwa wiele godzin. Spółka chciała potwierdzić, że może odliczyć wszystkie te wydatki.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej tylko częściowo zgodził się z jej stanowiskiem. Przypomniał, że do kosztów uzyskania przychodów zalicza się tzw. koszty pracownicze, m.in. świadczenia wypłacane wraz z narzutami oraz inne wydatki, które pośrednio wpływają na motywację.

Zgodnie z art. 232 kodeksu pracy pracodawca musi zapewnić nieodpłatne posiłki i napoje osobom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Z kolei zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT odliczeniu nie podlegają wydatki na reprezentację, w szczególności na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów.

Dyrektor KIS zgodził się ze spółką, że zamawianie kateringu na plan zdjęciowy jest nie tylko konieczne, ale tez stanowi pewien standard.

„W takich sytuacjach pracodawca będzie obowiązany do zapewnienia pracownikom posiłków profilaktycznych i regeneracyjnych" – czytamy.

Odliczeniu podlegają również wydatki związane z zakupem lub budową dekoracji planu zdjęciowego. Są bowiem ściśle związane z obowiązkami spółki wynikającymi z zawartych umów.

Jednak wydatki na katering na rzecz współpracowników świadczących na rzecz spółki usługi na podstawie umów cywilnoprawnych nie mogą zostać odliczone. Noszą znamiona kosztów reprezentacji.

„Wydatki te nie dotyczą relacji opartych na stosunku pracy (jak ma to miejsce w przypadku zatrudnionych na umowy o pracę). Wnioskodawca nie jest w ogóle zobligowany do ich ponoszenia" – czytamy.

Numer interpretacji: 0111-KDIB1-1. 4010.174.2 017.2.SG

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: monika.pogroszewska@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA