Czy usługi świadczone przez menedżerów są objęte limitem kosztów

Czynności menedżerów polegające m.in. na zarządzaniu jakością czy procesami produkcyjnymi, dostarczane przez podmiot powiązany ze spółką akcyjną, powinny zostać uznane za usługi podobne do zarządzania i kontroli.

Publikacja: 04.03.2019 05:20

Czy usługi świadczone przez menedżerów są objęte limitem kosztów

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 16 stycznia 2019 r. (I SA/Gl 1199/18).

Czytaj także: CIT: czy wydatki związane z oddelegowaniem menedżera można zaliczyć do kosztów bez limitu

Podatnik (spółka akcyjna) jest członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej zajmującej się produkcją, sprzedażą i serwisem produktów hydraulicznych. W ramach grupy każda ze spółek pełni powierzone jej funkcje. Spółka pośrednio powiązana z podatnikiem (dalej również: spółka powiązana) prowadzi na rzecz podatnika sprzedaż usług świadczonych przez menedżerów o specjalistycznej wiedzy. Usługi te obejmują zarządzanie sprawami zakupów i produkcji złączek hydraulicznych, zarządzanie jakością wyrobów i funkcjonowaniem działu jakości, a także organizację dostawy i logistykę.

Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym ograniczeń zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wynagrodzenie menedżerów w zamian za otrzymane usługi. Zdaniem podatnika, będzie on miał możliwość zaliczenia wspomnianych wydatków do kosztów uzyskania przychodów z uwagi na to, że usługi dostarczane przez menedżerów nie są usługami zarządzania i kontroli, jak również świadczeniami o charakterze podobnym do usług zarządzania i kontroli, które są objęte ograniczeniem na mocy art. 15e ustawy o CIT.

Organ podatkowy w interpretacji (0111-KDIB1-1.4010.258.2018.1.NL) uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Wskazał, że wykładnia językowa art. 15e ustawy o CIT, poprzez wskazanie usług, które podlegają ograniczeniu, klarownie kształtuje jego obowiązki podatkowe. Spółka wniosła skargę na tę interpretację do WSA w Gliwicach.

WSA nie zgodził się ze stanowiskiem spółki i oddalił skargę. Ocenił, że w niniejszej sprawie wykładnia językowa art. 15e ustawy o CIT daje jednoznaczne wyniki, które powinny znaleźć zastosowanie. Sąd wskazał, że usługi świadczone przez menedżerów polegają na koordynacji i zarządzaniu procesami. Nie następuje więc zakup usług pracowniczych, ale usług zarządzania i kontroli. Nie muszą one dotyczyć tylko najwyższych szczebli decyzyjnych w spółce, lecz całej jej struktury, jak to ma miejsce w przedmiotowej sprawie. Zdaniem sądu usługi zakupione od spółki powiązanej są świadczeniami o podobnym charakterze do usług zarządzania i kontroli, a tym samym wpisują się w treść przytoczonego przepisu i podlegają ograniczeniu. ?

—Monika Fic

współpracowniczka zespołu zarządzania wiedzą podatkową firmy Deloitte

komentarz eksperta

Joanna Orman, radca prawny, starsza konsultantka w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

Jak wynika z wyroku WSA w Gliwicach, pojęcie usług zarządzania i kontroli w kontekście przywołanym w art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT powinno być rozumiane szeroko jako zbiór różnorodnych czynności i działań związanych z różnoraką sferą funkcjonowania przedsiębiorstwa. Sąd w szczególności nie podzielił argumentacji podatnika, że usługi zarządzania należałoby wiązać przede wszystkim z działaniami o charakterze korporacyjnym, mającymi na celu udział w pracach zarządu, reprezentowanie wobec osób trzecich oraz realizację innych celów zarządczych. Zdaniem sądu, usług zarzadzania i kontroli, o których mowa w tym przepisie, nie należy ograniczać wyłącznie do decyzji o charakterze strategicznym dla podatnika. Obejmują one także sprawy mniejszej wagi związane z bieżącą działalnością spółki.

Z wyroku wynika, że istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia miała okoliczność, że usługi były świadczone przez osoby zatrudnione na stanowiskach menedżerskich, które to osoby już z samej definicji realizują zadania o charakterze zarządczym i kontrolnym. Takie podejście może jednak powodować, że każda usługa, w której realizację zaangażowany jest menedżer, staje się usługą zarządzania i kontroli. Wydaje się, że to, kto wykonuje daną czynność (jakie stanowisko zajmuje), nie powinno mieć znaczenia dla rozpatrywanego zagadnienia w przeciwieństwie do rzeczywistego charakteru tej czynności.

Z drugiej strony, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony we wniosku o interpretację, która zapoczątkowała spór, można zastanawiać się nad zasadnością zastosowania do opisywanych usług wyłączenia ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów, przewidzianego w art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o CIT. Biorąc pod uwagę przedmiot działalności wnioskodawcy oraz przedmiot usług świadczonych przez menedżerów, przynajmniej co do części z nich (np. usług związanych z organizacją dostaw czy zarządzaniem procesem produkcyjnym) można podejrzewać, że mają one bezpośredni związek z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczeniem usługi. Należy bowiem pamiętać, że ograniczenie w zaliczeniu do kosztów podatkowych ma zastosowanie do kosztów usług, opłat i należności, o których mowa w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT, jeżeli nie mają one bezpośredniego związku z wytworzeniem towaru, jego nabyciem lub świadczeniem usługi. Zarówno we wniosku o interpretację, jak i w skardze do sądu wnioskodawca skoncentrował się jednak na wykazaniu, że przedmiotowe usługi nie mieszczą się w zakresie pojęciowym usług wymienionych w ust. 1 tego przepisu. Nie odniósł się natomiast w ogóle do kwestii ich ewentualnego bezpośredniego związku ze swoją działalnością, a co za tym idzie, także zastosowania wyłączenia przewidzianego w art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o CIT. ?

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 16 stycznia 2019 r. (I SA/Gl 1199/18).

Czytaj także: CIT: czy wydatki związane z oddelegowaniem menedżera można zaliczyć do kosztów bez limitu

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe