fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Odsetki od pożyczki można zaliczyć do podatkowych kosztów

Fotorzepa, Adam Burakowski
Firma ma prawo zaliczyć odsetki od pożyczki do podatkowych kosztów, niezależnie od tego, kto jest drugą stroną umowy.

Jeśli pożyczka jest przeznaczona na działalność gospodarczą, nie powinno być problemów z rozliczeniem odsetek. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach.

Wystąpiła o nią spółka z o.o., która chce zdobyć środki na działalność gospodarczą. Zamierza się zwrócić o finansowanie do wielu podmiotów – zarówno firm, jak i osób fizycznych. Chce z nimi zawierać umowy o pożyczki inwestycyjne. Na ich podstawie finansujący pożyczy spółce określoną kwotę na cele działalności gospodarczej. Zostanie zwrócona wraz z umownymi odsetkami. Jest to określony procent od pożyczonej kwoty.

Spółka chce zaliczyć odsetki do kosztów uzyskania przychodów. Uważa, że może to zrobić, niezależnie od tego, kto będzie drugą stroną umowy. Pożyczki są bowiem związane z jej działalnością gospodarczą.

Fiskus nie miał nic przeciwko temu. Przypomniał, że udzielenie pożyczki jest dla obu stron umowy neutralne podatkowo. Wydatki na jej spłatę nie są więc kosztem uzyskania przychodu. Odliczyć można natomiast odsetki. Pod warunkiem, że pożyczka jest związana z działalnością. Jeśli tak jest, odsetki mogą być podatkowym kosztem w momencie ich zapłaty bądź kapitalizacji.

Skarbówka przypomniała też o ograniczeniach przy rozliczaniu pożyczek w grupie kapitałowej. Chodzi o przepisy o tzw. cienkiej kapitalizacji.

Numer interpretacji: 2461-IBPB-1-3. 4510.940.2016. 2.JKT

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA