Podatek solidarnościowy trzeba płacić nawet mimo strat

Przedsiębiorcy zapłacą 4 proc. od nadwyżki ponad milion złotych. Tego, kto odejmie straty z poprzednich lat, czeka spór.

Aktualizacja: 03.03.2021 06:08 Publikacja: 02.03.2021 18:49

Podatek solidarnościowy trzeba płacić nawet mimo strat

Foto: Adobe Stock

Mimo że termin rozliczenia daniny solidarnościowej upływa już za dwa miesiące, przedsiębiorcy nadal nie wiedzą, od jakiej podstawy ją płacić.

Niejasne zasady

– Spór dotyczy rozliczenia strat z poprzednich lat. Fiskus nie zgadza się na ich odliczenie. To niekorzystne stanowisko. Przedsiębiorcy odczują jego konsekwencje szczególnie w ciągu najbliższych kilku lat, jeśli nie będą mogli uwzględnić strat powstałych w okresie pandemii. – mówi Grzegorz Grochowina, deputy director w KPMG w Polsce. – Ten, kto obawia się sporu z fiskusem, może zapłacić daninę bez odliczenia strat, a później złożyć korektę i wnosić o stwierdzenie nadpłaty – dodaje.

Czytaj także:

Podatek solidarnościowy. Fiskus nie ma podstaw do ograniczenia uprawnień podatnika

Danina solidarnościowa wynosi 4 proc. od nadwyżki ponad 1 mln zł. Przy jej wyliczeniu należy, zgodnie z art. 30h ustawy o PIT, uwzględnić sumę dochodów:

– opodatkowanych według skali podatkowej, np. z pracy, z działalności gospodarczej, z rent, emerytur, działalności wykonywanej osobiście, z praw autorskich, wykazanych w PIT-40A, PIT-36, PIT-37 (art. 27 ust. 1, 9 i 9a ustawy o PIT),

– z zysków kapitałowych, czyli ze zbycia udziałów, akcji, pochodnych instrumentów finansowych, wykazanych w PIT-38 (art. 30b ustawy o PIT),

– z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, wykazanych w PIT-36L (art. 30c ustawy o PIT),

– z zagranicznej spółki kontrolowanej (art. 30f).

Skarbówka upiera się przy stanowisku, że nawet jeśli strata z poprzedniego roku znacznie obniży PIT, to nie wpłynie na wysokość daniny solidarnościowej. Taką interpretację (nr 0113-KDIPT 2-3.4011. 610.2020.1.KS) otrzymał jeden z przedsiębiorców. „Wnioskodawca nie może uwzględnić straty z działalności gospodarczej z 2018 r. na potrzeby ustalenia podstawy obliczenia daniny solidarnościowej zarówno za 2019 r., jak i za 2020 r." – twierdził fiskus.

Innego zdania w tej sprawie był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim (sygn. I SA/Go 398/20). Uznał, że podatnik rozliczający działalność gospodarczą według stawki liniowej odliczy straty z tego samego źródła.

– Należy mieć nadzieję, że to początek korzystnej dla podatników linii orzeczniczej – mówi Grzegorz Grochowina.

Łatwo o pomyłkę

Dodaje, że przy rozliczaniu daniny łatwo o pomyłkę.

– W tamtym roku częstym błędem było obliczanie jej od przychodów opodatkowanych podatkiem zryczałtowanym, np. od lokat bankowych. Należy pamiętać, że danina ich nie obejmuje – mówi Grochowina.

Powinny też uważać osoby mające dochody z zagranicy. Mogą one wpłynąć na podstawę obliczenia daniny, jednak zależy to od kraju. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że wyłączone z podstawy obliczenia daniny są dochody, do których zgodnie z postanowieniami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania stosuje się metodę wyłączenia z progresją. Chodzi o dochody uzyskane w krajach takich jak np. Francja, Niemcy czy Włochy. Do podstawy obliczenia daniny wlicza się natomiast dochody z krajów, z którymi łączą nas umowy z metodą kredytu podatkowego, jak np. z Wielkiej Brytanii, USA i Rosji.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Anna Misiak, doradca podatkowy, partner w MDDP

Daninę solidarnościową będzie trzeba wpłacić w tym roku na mikrorachunek, a nie jak w roku ubiegłym – na rachunek urzędu skarbowego. Osoby korzystające z systemu Twój e-PIT powinny pamiętać, że nie oblicza on daniny, należy ją rozliczyć osobno. Dla przedsiębiorców dużym problemem może być brak możliwości odliczenia strat za poprzedni rok. Nadzieję dają jednak pierwsze wyroki, w których sądy administracyjne pozwalają odliczyć straty. Co ważne, o tym, czy ktoś zapłaci daninę, mogą zdecydować jego zagraniczne zarobki. Dotyczy to jednak tylko dochodów z tych państw, z którymi łączą nas umowy z metodą kredytu podatkowego, jak np. Wielka Brytania czy Holandia. Nie uwzględnia się tu dochodów np. z Niemiec czy Francji. Należy też pamiętać, że osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem mogą obniżyć swój PIT, ale daninę każdy z nich wykazuje od własnych dochodów. Wspólne rozliczenie nie daje tu korzyści.

Mimo że termin rozliczenia daniny solidarnościowej upływa już za dwa miesiące, przedsiębiorcy nadal nie wiedzą, od jakiej podstawy ją płacić.

Niejasne zasady

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe