fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak ustalić przychód z nieodpłatnego poręczenia spłaty kredytu

AdobeStock
Nie każde udzielone poręczenie należy traktować jako odrębne nieodpłatne świadczenie. Istotna jest wielkość otrzymanego zabezpieczenia, a nie liczba poręczycieli.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 grudnia 2019 r. (II FSK 19/18).

Spółka prowadząca działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży leków i wyrobów medycznych uzyskała w banku kredyt inwestycyjny. Kredyt ten został poręczony przez osoby fizyczne powiązane ze spółką. Poręczenia miały charakter solidarny i zostały udzielone nieodpłatnie.

Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniami, od jakiej kwoty należy ustalić przychód, jeżeli każdy z poręczycieli złożył oświadczenie o odpowiedzialności solidarnej - do wysokości kredytu oraz na jakiej podstawie należy wyliczyć przychód z tytułu udzielonych poręczeń. Zdaniem podatnika liczba poręczycieli nie powinna skutkować ustaleniem wynagrodzenia za każde udzielone poręczenie odrębnie. Ewentualny przychód z tytułu otrzymania nieodpłatnych poręczeń należy wyliczyć na podstawie najniższej ceny rynkowej oferty instytucji finansowych zajmujących się tego typu usługami....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA