fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PIT: pracownik sam musi rozliczyć otrzymany zasiłek chorobowy

Adobe Stock
Od przychodów z innych źródeł, w tym z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, nie są w trakcie roku pobierane przez pracodawcę i wpłacane do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy.

Jednym ze źródeł przychodów wymienionych w ustawie o PIT są tzw. inne źródła (zob. art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT). Za przychody te uważa się m.in. zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (zob. art. 20 ust. 1 ustawy o PIT), tj. kwoty wypłacanych przez zakład pracy lub organ rentowy zasiłków chorobowych, wyrównawczych, macierzyńskich, opiekuńczych oraz świadczeń rehabilitacyjnych (zob. art. 20 ust. 2 ustawy o PIT).

Od przychodów z innych źródeł, w tym od przychodów z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, nie są w trakcie roku opłacane zaliczki na podatek dochodowy. W konsekwencji, zakład pracy, który wypłacał w zeszłym roku pracownikowi kwoty zasiłku chorobowego, nie jest obowiązany do pobierania i wpłacania na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy. Powinien on natomiast sporządzić i przesłać takiemu pracownikowi informację PIT-11, w której wykazane będą wypłacone temu pracownikowi przez zakład pracy w danym roku kwoty za...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA