fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fiskus nie chce PIT od sprzętu do zdalnej pracy

Praca zdalna
Praca zdalna
AdobeStock
Firma nie musi naliczać przychodu pracownikom, którym funduje wyposażenie do wykonywania swoich obowiązków w domu.

W czasie epidemii koronawirusa wiele przedsiębiorstw wysłało załogę na pracę zdalną. I zainwestowało w wyposażenie do wykonywania służbowych zadań w domu. Firmy albo same kupują sprzęt, np. specjalistyczne komputery czy wygodne krzesła, albo zwracają wydatki za zakupy pracowników. Ewentualnie wypłacają załodze rekompensaty za używanie własnych rzeczy.

Czy pracownik, który dostanie wyposażenie do zdalnej pracy ma z tego tytułu przychód, od którego pracodawca musi pobrać zaliczkę na PIT? Nie. Możliwość korzystania ze służbowego sprzętu nie jest korzyścią majątkową pracownika. Używa on go przecież do wykonywania służbowych zadań. Pracodawca ma obowiązek mu ten sprzęt zapewnić. Tak wynika z ustawy o COVID-19. Art. 3 stanowi, że pracodawca w czasie epidemii może polecić zatrudnionym osobom wykonywanie pracy zdalnej. Musi też zapewnić potrzebne do niej narzędzia i materiały, a także obsługę logistyczną.

Czytaj także: Jak rozliczyć P...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA