fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zeznanie roczne i sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowych w 2020 r.

AdobeStock
Od kilku lat zmiany w przepisach zmierzają do narzucenia, w jak najszerszym zakresie, wymogu elektronicznego kontaktu z instytucjami państwowymi, zwłaszcza przy rozliczaniu należności publicznoprawnych. Wywiązanie się z obowiązków, popartych drakońskimi karami, stwarza problemy dla coraz większej grupy osób i podmiotów.

Nowy rok przyniósł kolejne zmiany, m.in. dla niektórych jednostek będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (dalej CIT). Jednostki te (np. stowarzyszenia) mają obowiązek sporządzać i składać w formie elektronicznej sprawozdania finansowe, a także zeznania roczne CIT-8. Nowe wymagania dla większości wskazanych podmiotów obowiązywały od momentu rozliczenia za rok 2018, dokonywanego w roku 2019 (zmiany wprowadzono od 1 października 2018 r.).

Czytaj także: Kiedy konieczne jest badanie sprawozdania finansowego

Osoby prawne oraz inne jednostki organizacyjne będące podatnikami CIT, nawet jeśli nie zajmują się działalnością gospodarczą, są – co do zasady – zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych. To z kolei rodzi obowiązki, związane ze sporządzeniem i złożeniem nie tylko zeznania rocznego CIT-8, ale także sprawozdania finansowego.

Jak było

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, obowiązujące do końca 2019 r., prz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA