fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sam dokument nie daje korzyści podatkowych

AdobeStock
W PIT faktura ma jedynie walor dokumentacyjno – dowodowy. Legitymowanie się nią nie jest przesłanką odliczenia kosztu od przychodu. Istotne jest bowiem rzeczywiste poniesienie wydatku w celu uzyskania przychodu.

Sprawa dotyczyła rozliczenia PIT za 2013 r. Chodziło o małżonków, którzy w tym okresie uzyskiwali dochody z działalności gospodarczej, które postanowili rozliczać wspólnie. po zakończeniu roku podatkowego Małżonkowie wybrali wspólne roczne rozliczenie podatkowe.

Fiskus je zakwestionował. Podatnikom wytknął niezgodne z prawem zaliczenie części wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów. Chodziło m.in. o zaksięgowanie 9 faktur, które zdaniem urzędników nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Małżonkowie nie zgadzali się z taką oceną. Przekonywali, że dostarczony im towar rzeczywiście istniał, a oni dokonali za niego zapłaty.

Czytaj także: Samozatrudniony może płacić PIT liniowy nawet, gdy ma jednego kontrahenta - interpretacja podatkowa

Poskarżyli się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach i wygrali. Powodem uwzględnienia ich skargi było jednak to, że orzekając co do kosztów fiskus zdaniem sądu doprowadził do bez...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA