fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma w pandemii: fiskus musi wiedzieć o rezygnacji z zaliczek uproszczonych

Adobe Stock
Jeżeli z powodu Covid-19 przedsiębiorca przeszedł w trakcie 2020 r. na zasady ogólne opłacania zaliczek na podatek dochodowy, to ma obowiązek o tym poinformować w zeznaniu rocznym CIT-8 lub PIT-36/PIT-36L.

Podatnicy są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od rzeczywistego dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące Podatnicy mogą jednak wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie, tzn. w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu PIT-36/PIT-36L albo CIT-8 złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, to mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, to nie jest możliwe wpłacanie zaliczek w uproszczonej formie.

O wyborze formy wpłacania zaliczek według zasad uproszczonych, podatnicy informują w zeznaniu PIT-36/PIT-36L albo CIT-8...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA