fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatnicy oswajają się z CIT od spółki komandytowej

Rozliczenie podatku dochodowego przez spółkę komandytowo-akcyjną
AdobeStock
Obecnie podatek dochodowy płacą zarówno spółka komandytowa, jak i jej wspólnicy. Polskich przedsiębiorców na szczęście cechuje to, że nie rozpaczają długo nad pogarszającą się sytuacją, ale potrafią ją przezwyciężyć.

Pod koniec listopada 2020 roku spółki komandytowe i ich wspólnicy zostali zaskoczeni nagłymi zmianami zasad opodatkowania. Przedtem podatek dochodowy płacili wspólnicy spółek komandytowych. Po nowelizacji płacą go zarówno spółka komandytowa, jak i wspólnicy. Potocznie nowelizację z listopada nazywa się wprowadzeniem podwójnego opodatkowania. O ile jest prawdą, że teraz podatek dochodowy muszą rozliczać zarówno spółki komandytowe, jak i wspólnicy (podwójna praca księgowych), o tyle nie jest już prawdą, że podatek będzie podwójny. Dla niektórych spółek komandytowych i ich wspólników może nawet ulec obniżeniu.

Żeby nie gmatwać i tak zawiłej sytuacji, nie będą pisał o okresie przejściowym trwającym od 1 stycznia do 30 kwietnia 2021 roku, o wspólnikach mających zagraniczną rezydencję podatkową czy spółkach działających w specjalnych strefach ekonomicznych. Warto jeszcze dodać, że około 3/4 spółek komandytowych jest małymi podatnikami. W niniejszym...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA