Przychody licencyjne: jak nie popełnić błędu przy klasyfikacji przychodu

Wytworzone we własnym zakresie oprogramowanie nie jest wartością niematerialną i prawną. Przychód osiągnięty z tytułu przeniesienia/udostępnienia związanych z nim praw majątkowych nie jest więc zaliczany do źródła zyski kapitałowe.

Publikacja: 20.02.2019 05:50

Przychody licencyjne: jak nie popełnić błędu przy klasyfikacji przychodu

Foto: Adobe Stock

Klasyfikacja przychodu podatkowego do odpowiedniego źródła jego uzyskania należała do niedawna jedynie do obowiązków podmiotów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) nie nakładała na podatników wymogu podziału przychodów ze względu na źródła, stąd w zeznaniach podatkowych prezentowali oni łącznie wszystkie uzyskane przychody wraz z odpowiadającymi im kosztami ich uzyskania. Taki sposób opodatkowania powodował czasami, że strata poniesiona w jednym segmencie działalności mogła pomniejszyć przychody uzyskane w innym segmencie.

Czytaj też:

CIT: podział przychodów i kosztów jest uciążliwy dla przedsiębiorców

Podział na źródła przychodów budzi wątpliwości podatników

Zmiany są istotne

Od 1 stycznia 2018 r., na podstawie ustawy z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU poz. 2175), wprowadzono do ustawy o CIT podział przychodów na dwa źródła ich uzyskania. Jednym z nich są zyski kapitałowe, natomiast drugim źródła pozostałe. Bardzo istotne jest podkreślenie, że wyniki (dochód/strata) ustalane są odrębnie dla każdego ze źródeł przychodów. Dla wielu podatników właściwa kwalifikacja przychodów do źródła stanowi dużą trudność, stąd dla wyjaśnienia swoich wątpliwości decydują się na wystąpienie z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Interesujące są zwłaszcza interpretacje odnoszące się do klasyfikacji przychodów związanych z używaniem oprogramowania lub innych praw autorskich. Ustalenie, do którego ze źródeł przychodów ustawy o CIT powinny zostać zaliczone, jest możliwe dopiero po dokładnej analizie transakcji.

Ostrożnie z decyzją

Katalog przychodów z zysków kapitałowych został wprowadzony w art. 7b ustawy o CIT. Ustawodawca enumeratywnie wymienił w nim przychody zaliczone do zysków kapitałowych. A zatem wszelkie inne przychody, niewymienione w tym przepisie, są zaliczane do kategorii przychodów z pozostałych źródeł.

Ma to kluczowe znaczenie dla kalkulacji podatku dochodowego. Skoro wyniki na każdym ze źródeł przychodów są od siebie niezależne, to błędna kwalifikacja może spowodować powstanie zaległości podatkowej w jednym źródle i nadpłatę, możliwą do odzyskania w deklaracji rocznej, w drugim.

Analizując kategorię przychodów związanych z używaniem oprogramowania czy innych praw autorskich, należy odnieść się do art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a, d oraz e ustawy o CIT. Zgodnie z ich brzmieniem „za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4–7, z wyłączeniem przychodów z  licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych, a także przychody z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze oraz ze zbycia wyżej wskazanych praw.".

Jak widać, ustawodawca w przytoczonych przepisach odwołał się do przychodów z konkretnych praw majątkowych, którymi są nabyte przez podatnika od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu:

- autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

- licencje,

- prawa określone w ustawie z 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej,

- wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how).

Przedstawiona klasyfikacja ma istotne znaczenie, zwłaszcza w odniesieniu do kategorii prawa majątkowego czy licencji związanej z oprogramowaniem. Wiele firm zajmuje się w prowadzonej działalności gospodarczej tworzeniem oprogramowania we własnym zakresie, co w świetle przepisów ustawy o CIT nie pozwala na uznanie go za wartość niematerialną i prawną. Skutkiem tego jest dyskwalifikacja zaliczenia przychodów z nim powiązanych do źródła zyski kapitałowe.

Dodatkowo należy mieć na uwadze, iż zgodnie z zastrzeżeniem zawartym w art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT, ze źródła zyski kapitałowe są wyłączane przychody z licencji bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych. W konsekwencji, jeżeli przychody z prawa majątkowego, np. z licencji, są bezpośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów z tytułu sprzedaży wyprodukowanych lub nabytych towarów, to stanowią one przychody z innych źródeł. Ustawodawca przewidział zatem wyłączenie z tego źródła przychodów z licencji, ale tylko takich, które można bezpośrednio powiązać z uzyskaniem przez danego podatnika przychodów z innych źródeł.

Co ten skomplikowany przepis oznacza w praktyce? Otóż podatnik, uzyskujący przychody licencyjne związane z programem komputerowym, powinien w pierwszej kolejności ustalić czy oprogramowanie to stanowi wartość niematerialną i prawną, a następnie czy przychody z nim związane dotyczą przychodów innych niż zyski kapitałowe.

Stanowiska fiskusa

Zakwalifikowanie osiągniętych przychodów licencyjnych, związanych z wytworzeniem oprogramowania, do właściwego źródła przychodów każdorazowo powinno być przedmiotem indywidualnej oceny.

Podatnicy, którzy profesjonalnie zajmują się obrotem licencjami czy innymi prawami majątkowymi, powinni przy złożonych przypadkach rozważyć wystąpienie z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, a dodatkowo zapoznać się z  wydanymi dotychczas przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej stanowiskami.

W tabeli zaprezentowano wybrane interpretacje podatkowe związane z kwalifikacją przychodów licencyjnych wraz z opisem stanów faktycznych (zdarzeń przyszłych) i zawartymi rozstrzygnięciami.

Agnieszka Sadowska, doradca podatkowy, menedżer ds. podatków obsługujący polską spółkę giełdową, wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu

Podatnicy, uzyskujący przychody związane z udzieleniem licencji na oprogramowanie, powinni w pierwszej kolejności ustalić czy licencja ta stanowi wartość niematerialną i prawną. To pierwszy z warunków zaliczenia przychodów licencyjnych do zysków kapitałowych. Jeżeli tak, to w następnym kroku należy ocenić czy nie znajduje zastosowania wyłączenie z zysków kapitałowych, tj. czy przychody z licencji powiązane są bezpośrednio z przychodami z innych źródeł niż zyski kapitałowe. W konsekwencji, dopiero po ustaleniu wymienionych czynników możliwa jest jednoznaczna kwalifikacja otrzymanych z należności licencyjnych przychodów do właściwego źródła ich uzyskania. ?

Klasyfikacja przychodu podatkowego do odpowiedniego źródła jego uzyskania należała do niedawna jedynie do obowiązków podmiotów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) nie nakładała na podatników wymogu podziału przychodów ze względu na źródła, stąd w zeznaniach podatkowych prezentowali oni łącznie wszystkie uzyskane przychody wraz z odpowiadającymi im kosztami ich uzyskania. Taki sposób opodatkowania powodował czasami, że strata poniesiona w jednym segmencie działalności mogła pomniejszyć przychody uzyskane w innym segmencie.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe