Czy codzienny dojazd do pracy w innym kraju wpływa na rozliczenie PIT

Jeśli pracownik polskiej firmy każdego dnia jedzie do innego kraju, żeby tam wykonywać swoje obowiązki, ale wraca na noc do domu, to jego dochody są opodatkowane w Polsce.

Publikacja: 17.02.2019 11:58

Czy codzienny dojazd do pracy w innym kraju wpływa na rozliczenie PIT

Foto: 123RF

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT, jeżeli osoby fizyczne mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Liczy się pobyt

Według art. 3 ust. 1a ww. ustawy, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która posiada w Polsce ośrodek interesów życiowych lub przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Przepisy te stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.

Przykład

Spółka z o.o. z siedzibą w Polsce zatrudnia pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracownicy od poniedziałku do piątku dojeżdżają do pracy do Czech, w celu dostarczania produktów spożywczych do czeskich sklepów. Pracownicy świadczą pracę od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie, a po zakończeniu pracy wracają do Polski. Wynagrodzenie za pracę wypłaca polska firma. Pracownicy wykonują pracę za granicą przez okres dłuższy niż 183 dni w roku podatkowym. W którym kraju trzeba opodatkować dochody pracowników z umowy o pracę?

W analizowanym przypadku zastosowanie ma umowa zawarta między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. W rozumieniu art.14 ust.2 tej umowy okres 183 dni dotyczy nieprzerwanego pobytu osoby za granicą w danym roku podatkowym trwającym dwanaście miesięcy, a nie samego okresu pracy za granicą. Ponadto,w omawianym przypadku wynagrodzenie za pracę wypłaca spółka polska, która nie posiada zagranicznej placówki w Czechach, a więc zgodnie z umową międzynarodową wynagrodzenie podlega opodatkowaniu w Polsce. Dodatkowo, pracownik po skończonej pracy wraca do Polski, a to oznacza, że mieszka w Polsce. Jest to więc kolejna przesłanka przemawiająca za tym, że jego wynagrodzenie za pracę powinno być opodatkowane w Polsce. Polska spółka jako płatnik ma zatem obowiązek pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Takie stanowisko poparł Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 8 stycznia 2019 r.(0113- KDIPT2-3.4011.558. 2018.2.IR), w której czytamy, że „wypłacane pracownikowi przez polskiego pracodawcę wynagrodzenie z tytułu wykonywania usługi w imieniu tego pracodawcy na rzecz kontrahenta z Czech, zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 ww. umowy podlega opodatkowaniu tylko w Polsce, tj. w państwie zamieszkania z zastosowaniem odpowiednich przepisów powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".

Zmiana terminu

Należy przy tym zwrócić uwagę, że od 1 stycznia br. skrócony został czas składania urzędom skarbowym informacji o dochodach PIT-11. Płatnicy, którzy m.in. wypłacają wynagrodzenie ze stosunku pracy, muszą przesłać urzędowi skarbowemu właściwemu dla miejsca zamieszkania pracownika informację PIT-11 w terminie do 31 stycznia następnego roku. Z kolei pracownikowi zakład pracy w dalszym ciągu doręcza informację PIT-11 do końca lutego następnego roku. Płatnicy wypłacający wynagrodzenie za 2019 r., będą musieli złożyć do urzędu formularz PIT-11 do końca stycznia 2020 r. ?

Podstawa prawna: art. 3 ust. 1 i 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018, poz.1509 ze zm.)

umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzona w Warszawie dnia 13.09.2011 r. (DzU z 2012 r. poz. 991)

PIT

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT, jeżeli osoby fizyczne mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Liczy się pobyt

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów