fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Wydatki na lokal: pokój na firmę, odsetki do kosztów

123RF
Przedsiębiorca może rozliczyć wydatki związane z wykorzystywanym w działalności gospodarczej lokalem.

Fiskus potwierdza, że odsetki od kredytu na mieszkanie mogą być podatkowym kosztem firmy. Pod warunkiem że jest ono wykorzystywane na cele biznesowe. Nie trzeba nawet wprowadzać lokalu do ewidencji środków trwałych. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią przedsiębiorca zajmujący się doradztwem gospodarczym. Rozlicza się za pomocą księgi przychodów i rozchodów, płaci podatek według skali. Działalność prowadzi w mieszkaniu.

Na potrzeby firmy przeznaczył jeden pokój o powierzchni 10 mkw. Przechowuje tam dokumenty, spotyka się z klientami. Nie wprowadził jednak mieszkania do ewidencji środków trwałych. Nie zamierza też robić tego w przyszłości.

Przedsiębiorca mieszkanie kupił na kredyt. Nadal go spłaca i chce zaliczać odsetki do podatkowych kosztów. Czy ma do tego prawo? Twierdzi, że tak. Wykorzystuje bowiem lokal na cele działalności gospodarczej. Odsetki zamierza rozliczać proporcjonalnie, w części, w jakiej mieszkanie jest wykorzystywane na potrzeby firmy. Podkreśla, że nie powinno być to uzależnione od wprowadzenia lokalu do ewidencji środków trwałych.

Skarbówka nie miała nic przeciwko temu. Przypomniała, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 lit.a ustawy o PIT wydatki na spłatę samego kredytu nie są, co do zasady, kosztem uzyskania przychodów. Odliczyć można natomiast odsetki, jeżeli są spełnione dwa warunki. Po pierwsze, kredyt ma związek z przychodami z działalności gospodarczej. Po drugie, odsetki zostały faktycznie zapłacone.

Reasumując, przedsiębiorca może zaliczyć część wydatków do podatkowych kosztów. Ich wysokość należy wyliczyć według proporcji powierzchni mieszkania wykorzystywanej w działalności gospodarczej do całkowitego metrażu lokalu.

Także we wcześniejszych interpretacjach fiskus zajmował korzystne dla podatników stanowisko. Podkreślał, że ustawa o PIT nie uzależnia możliwości rozliczania odsetek w kosztach od klasyfikacji, nazwy czy rodzaju kredytu. Nie ma również znaczenia, czy są spłacane z rachunku męża czy żony (jeśli jest między nimi wspólność majątkowa). Decyduje przeznaczenie kredytu. Jeśli został wydany na potrzeby działalności, odsetki mogą być podatkowym kosztem.

nr interpretacji: 0112-KDIL3-3. 4011.425.2018.1.MM

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA