WHT: Oświadczenie zarządu musi dotyczyć spółki, a nie jej zakładu

Gdy polski podmiot wypłaca na rzecz zakładu zagranicznego należności o wartości powyżej 2 mln zł podlegające podatkowi u źródła, może złożyć oświadczenie o prawie zastosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku. Powinno ono odnosić się do podatnika, a nie do samego zakładu otrzymującego płatność, nawet jeśli konstytuuje on transparentną podatkowo spółkę osobową.

Aktualizacja: 02.02.2020 10:07 Publikacja: 02.02.2020 00:01

WHT: Oświadczenie zarządu musi dotyczyć spółki, a nie jej zakładu

Foto: AdobeStock

Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 listopada 2019 r. (0111-KDIB1-2.4010.348. 2019.2.AW).

Wnioskodawca (polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) dokonuje wielu płatności (obejmujących odsetki, należności licencyjne oraz wynagrodzenie z tytułu usług wsparcia) na rzecz niemieckich spółek komandytowych (LM oraz LH), prowadzących w tym kraju działalność gospodarczą. Komandytariuszem LM jest LH, natomiast komandytariuszem LH jest LU (luksemburska spółka kapitałowa posiadająca rezydencję podatkową w tym państwie). W tak przedstawionej strukturze komandytariusze posiadają 100 proc. praw do udziału w zysku, a ze względu na transparentność LH oraz LM, podatnikiem rozpoznającym dochód z działalności niemieckich spółek komandytowych jest LU. Wskazany dochód jest w całości opodatkowany w Niemczech (z tytułu zakładu LU w tym państwie).

Pozostało 83% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów