Impreza karnawałowa nie zwiększy przychodu pracownika

Organizacja balu przez pracodawcę powinna zostać przeanalizowana pod kątem podatkowym. Następstwem podjętych decyzji będzie odpowiednia klasyfikacja wydatków i brak wątpliwości w przypadku ewentualnej kontroli fiskusa.

Aktualizacja: 28.01.2017 07:04 Publikacja: 28.01.2017 06:00

Impreza karnawałowa nie zwiększy przychodu pracownika

Foto: 123RF

Święta za nami i sylwester za nami. Zaczął się okres karnawału sprzyjający i wręcz zachęcający do zabawy i organizacji różnego rodzaju imprez. Pracodawcy chętnie wykorzystują ten czas w celu bliższego poznania i zintegrowania zespołu. Organizując imprezy lub wyjścia karnawałowe starają się zwiększyć zadowolenie pracowników z warunków pracy. Nic bowiem nie wpływa pozytywniej na efektywność pracy, niż zadowolony pracownik.

Źródło finansowania niezwykle istotne

Jeżeli pracodawca organizuje imprezę dla wszystkich pracowników, to wówczas koszt powinien zostać pokryty z środków obrotowych firmy. Gdy nie ma znaczenia sytuacja materialna i życiowa uczestników, to taki wydatek nie kwalifikuje się do finansowania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Takie stanowisko przyjął m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 lutego 2007 r. (III SA/Wa 4283/06) oraz Sąd Najwyższy w wyroku z 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 579/00). Warto jednak postarać się o interpretację indywidualną. Może się bowiem zdarzyć, że przy odpowiednich zapisach w regulaminie zfśs organy podatkowe uznają za zasadne finansowanie z niego imprez dla pracowników bez wprowadzania kryterium życiowego i socjalnego (interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 września 2016 r., ITPB2/4511-618/16-1/BK).

Ważne kto jest zaproszony

Uczestnictwo pracowników w imprezie karnawałowej ma na celu zwiększenie ich zadowolenia, a co się z tym wiąże – poprawę efektywności pracy oraz wzrost wyników i przychodów spółki. Nie budzi zatem wątpliwości, że poniesiony wydatek będzie kosztem uzyskania przychodu spółki, przy założeniu jednak, że impreza ta miała rzeczywiście charakter integracyjny. W przypadku kontroli organu podatkowego na pracodawcy ciąży obowiązek udowodnienia tego związku.

Uwaga! Możliwość ujęcia takiego wydatku w kosztach odnosi się wyłącznie do organizacji imprezy dla pracowników i ich rodzin. Nie można natomiast zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatku poniesionego na udział w imprezie niespokrewnionych osób towarzyszących. Orzecznictwo jasno wskazuje, że wydatek poniesiony za osoby towarzyszące, niebędące rodziną pracowników, nie ma wpływu na czynniki umożliwiające zakwalifikowanie go do kosztu uzyskania przychodu.

Rozliczając koszt karnawałowej imprezy należy pamiętać o ogólnej zasadzie umożliwiającej odliczenie podatku naliczonego. Prawo do odliczania podatku naliczonego przysługuje tylko w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność opodatkowaną VAT, to może odliczyć całość podatku naliczonego. Jeżeli jednak nie prowadzi działalności opodatkowanej VAT, to wówczas nie ma również prawa odliczenia VAT w przypadku organizowania imprezy np. w restauracji, czy hotelu. Nie podlega bowiem odliczeniu VAT od usług gastronomicznych i noclegowych. W celu skorzystania z możliwości odliczenia, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy organizującej imprezy lub firmy cateringowej.

Trzy kryteria

Pracodawcy, organizując różnego rodzaju imprezy dla pracowników, bardzo często zastanawiają się, czy udział powinien zostać zakwalifikowany jako nieodpłatne świadczenie będące podstawą opodatkowania oraz podstawą obliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Choć zdania na ten temat były jeszcze jakiś czas temu podzielone, to kluczowe znaczenie odegrał w tej kwestii wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (K 7/13). Trybunał wyznaczył bowiem trzy kryteria, których łączne spełnienie zwalnia z obowiązku włączenia do przychodu pracownika ze stosunku pracy kwot przeznaczonych przez szefa na świadczenie pozapłacowe, np. na imprezę karnawałową.

Przede wszystkim uczestnictwo musi być dobrowolne, czyli pracodawca nie może żądać od pracownika, aby ten wbrew sobie przyjął zaproszenie.

Po drugie, uczestnictwo w imprezie nie może przynieść pracownikowi korzyści majątkowej. Pracodawca powinien bowiem założyć wyłącznie, że przyniesie ono zadowolenie i radość z udziału w integracji.

Ostatnie z trzech kryteriów to brak możliwości jasnego i wymiernego ustalenia korzyści indywidualnie każdemu pracownikowi. W przypadku imprez integracyjnych warunek ten jest spełniony.

Tym samym, udział w takiej karnawałowej imprezie nie jest dla uczestników przychodem ze stosunku pracy.

Autorka jest ekspertem ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Administracji Kadrowo-Płacowej w Dziale Usług Księgowych BDO

podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 2032 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 710 ze zm.)

PIT

Święta za nami i sylwester za nami. Zaczął się okres karnawału sprzyjający i wręcz zachęcający do zabawy i organizacji różnego rodzaju imprez. Pracodawcy chętnie wykorzystują ten czas w celu bliższego poznania i zintegrowania zespołu. Organizując imprezy lub wyjścia karnawałowe starają się zwiększyć zadowolenie pracowników z warunków pracy. Nic bowiem nie wpływa pozytywniej na efektywność pracy, niż zadowolony pracownik.

Źródło finansowania niezwykle istotne

Pozostało 89% artykułu
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara