Odsetki od własnego kapitału to nie koszt dla wspólnika - wyrok NSA

Odsetki od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów nie mogą być kosztem dla wspólnika, który udzielił pożyczki i żadne regulacje prawa handlowego nie mogą tego zmienić.

Publikacja: 26.01.2017 04:00

Odsetki od własnego kapitału to nie koszt dla wspólnika - wyrok NSA

Foto: 123RF

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 grudnia 2016 r. (II FSK 3443/14).

Stan faktyczny

Podatniczka jest wspólnikiem polskiej spółki osobowej. Oprócz niej wspólnikiem jest spółka kapitałowa oraz inne osoby fizyczne. W związku z restrukturyzacją grupy, planowane jest m.in. założenie grupy spółek osobowych. Spółka, w której podatniczka jest wspólnikiem, jest właścicielem znaku towarowego. W przyszłości planuje jego sprzedaż na rzecz jednej ze spółek z grupy. W celu sfinansowania ceny zakupu nabywca zaciągnie pożyczkę od spółki. Następnie planowane jest potrącenie wierzytelności spółki, w której podatniczka jest wspólnikiem, z tytułu sprzedaży oraz wierzytelności spółki osobowej z grupy o wydanie przedmiotu pożyczki. W wyniku tego dojdzie do wzajemnego uregulowania należności: do zapłaty ceny za znak oraz do wydania przedmiotu pożyczki, tj. środków finansowych. Pożyczka zaciągnięta przez spółkę osobową celem sfinansowania nabycia znaku towarowego będzie sukcesywnie spłacana wraz z odsetkami na rzecz spółki.

Wnioskodawczyni zapytała czy odsetki od pożyczki udzielonej przez spółkę, w której jest wspólnikiem, na rzecz spółki osobowej z grupy będą dla niej kosztem podatkowym. Sama uważała, że takie prawo będzie jej przysługiwać proporcjonalnie do jej udziału w zysku. Jej zdaniem, oprocentowanie od pożyczki nie będzie stanowiło odsetek od własnego kapitału. Nie powstały one bowiem na skutek udzielenia pożyczki przez nią na rzecz spółki osobowej, ale na skutek udzielenia jej przez spółkę, w której jest wspólnikiem. Tym samym, kapitał wniesiony został przez podmiot inny niż wnioskodawczyni, niebędący jednocześnie podatnikiem podatku dochodowego. Ponadto, w ocenie podatniczki, w jej przypadku nie ma zastosowania wyłączenie z kosztów z art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Uznał, że odsetki od pożyczki udzielonej spółce osobowej przez firmę, której podatniczka jest wspólnikiem (bezpośrednio oraz pośrednio – poprzez uczestnictwo w inne spółce osobowej, w której będzie posiadała status akcjonariusza niebędącego komplementariuszem), nie mogą stanowić dla niej kosztów podatkowych. Będą bowiem dotyczyć wkładu własnego włożonego przez podatnika w źródło przychodu.

Rozstrzygnięcie

Stanowisko niekorzystne dla podatniczki najpierw zaakceptował sąd administracyjny pierwszej instancji. Zauważył, że zasadnicze znaczenie w sporze miało zbadanie, czy osoba ponosząca koszt, w proporcji do uczestnictwa w kosztach spółki osobowej, jednocześnie uzyskuje przychód w postaci odsetek. Takiej sytuacji dotyczy bowiem art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, wyłączający możliwość zaliczenia tego rodzaju kwot do kosztów takiego podatnika.

Sąd przypomniał, że spółki osobowe nie są podatnikami PIT. Podmiotem stosunków prawnopodatkowych w zakresie podatku dochodowego są ich wspólnicy. Przychody i koszty ich uzyskania są zatem uwzględniane na poziomie wspólników tych spółek – osób fizycznych albo osób prawnych i podlegają opodatkowaniu.

Zastosowania spornego art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT nie można zawężać wyłącznie do sytuacji, gdy podatnik będący wspólnikiem spółki osobowej udziela jej pożyczki oraz gdy otrzymuje odsetki od wkładów lub udziałów wnoszonych do spółki.

W przypadku skarżącej, dla tego samego podatnika ta sama kwota stanowiłaby zarówno przychód, jak i koszt jego uzyskania. Dlatego opisane odsetki będą dotyczyć wkładu własnego włożonego przez podatnika w źródło przychodu, a takie są wyłączone z kosztów.

Racji skarżącej nie przyznał także NSA. Zauważył, że w orzecznictwie akceptowany jest pogląd o wykluczeniu z kosztów odsetek od pożyczek udzielonych spółce osobowej przez jej wspólnika. Pożyczkę taką uznaje się za wkład własnego kapitału wspólnika w źródło przychodów. W takiej sytuacji umowa pożyczki zawarta pomiędzy wspólnikiem spółki osobowej a samą spółką sprowadza się do tego, że wspólnik pożycza sam sobie pieniądze w części, w jakiej posiada udziały w spółce.

Odsetki od takiej pożyczki stanowią zatem kapitał własny włożony przez podatnika w źródło przychodu. A w takim przypadku art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT wyraźnie stwierdza, że odsetek od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów nie uważa się za koszty dla wspólnika, który udzielił pożyczki i żadne regulacje zawarte w kodeksie spółek handlowych nie mogą tego zmienić. Jak podkreślił NSA, kwestia kosztów jest regulowana wyłącznie w ustawie o PIT, a nie w kodeksie handlowym. Nie ma znaczenia, czy wspólnik pożycza sam sobie czy udzielona przez niego pożyczka staje się składnikiem majątku spółki. W każdym z tych przypadków odsetki od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem autora

Łukasz Bączyk, licencjonowany doradca podatkowy, menedżer w Crido Taxand

Trudno odmówić racji argumentom przedstawionym w komentowanym wyroku przez skład orzekający NSA. Przypomnimy pokrótce: w świetle art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów „odsetek od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów". Przepis nie wprowadza ograniczeń co do poziomu, z którego „wkładany" jest kapitał. Skoro tak, to moim zdaniem można argumentować, że ograniczenie dotyczy zarówno pożyczek udzielonych bezpośrednio przez wspólnika, jak również przez transparentne podatkowo spółki osobowe, w których prawa i obowiązki ma ów wspólnik. Przyjęcie alternatywnego podejścia rzeczywiście mogłoby skutkować tym, że odsetki od pożyczki na poziomie globalnym pozostawałyby neutralne podatkowo (poprzez konieczność rozpoznania przychodu odsetkowego przez wspólników pożyczkodawcy oraz jednoczesną możliwość rozpoznania kosztu odsetkowego przez wspólników pożyczkobiorcy). Tymczasem ustawodawca chciał wykluczyć taką możliwość, wprowadzając omawiany przepis do porządku prawno podatkowego. Gdyby natomiast przyjąć argumentację wnioskodawcy, pożyczka pozostawałaby dla niego neutralna podatkowo (pomimo tego, że została udzielona transparentnej podatkowo spółce osobowej, do której te ograniczenia powinny mieć zastosowanie). Przychód, który musiałby rozpoznać tytułem odsetek przychodowych na poziomie spółki, byłby neutralizowany przez koszt odsetkowy wynikający z praw i obowiązków wnioskodawcy w spółce osobowej. Co istotne, w uzasadnieniu wyroku NSA przytoczył również inne sprawy, w których wypowiedział się podobnie.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 grudnia 2016 r. (II FSK 3443/14).

Stan faktyczny

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona