Zaliczka na CIT: podatku nie trzeba liczyć co miesiąc

Firma może płacić w 2017 r. zaliczki w wysokości 1/12 CIT wynikającego z zeznania rocznego za 2015 r. Zawiadomienie o wyborze tej uproszczonej formy musi być złożone najpóźniej w terminie zapłaty pierwszej zaliczki za ten rok.

Publikacja: 26.01.2017 05:00

Zaliczka na CIT: podatku nie trzeba liczyć co miesiąc

Foto: 123RF

- Prowadzimy działalność w zakresie handlu i produkcji wyrobów chemicznych na terenie całego kraju. W najbliższej przyszłości planujemy rozszerzyć asortyment produkowanych wyrobów. Chcemy skorzystać z wpłacania uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, żeby w trakcie roku płacić do urzędu tę samą kwotę. Jak skonstruować pismo informujące o wyborze uproszczonej metody płacenia zaliczek na CIT? Co ono musi zawierać i przede wszystkim jakie warunki musimy spełnić, aby skorzystać z tego przywileju? – pyta czytelnik.

Uproszczona forma wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych to jeden z przywilejów, jakie ustawodawca dał podatnikom. Jest to forma wygodna, ponieważ pozwala na wpłatę stałej i niezmiennej kwoty zaliczki na CIT w ciągu całego roku podatkowego. Jednak możliwość skorzystania z takiej uproszczonej formy wymaga wypełnienia określonych warunków.

Stosownie do art. 25 ust. 6 ustawy o CIT, podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli jednak w tym zeznaniu podatnik nie wykazał podatku należnego, to może wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.

Jeśli także w tym roku (roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata) podatnik nie wykazał podatku należnego, to nie może wpłacać zaliczek w uproszczonej formie.

Kiedy ustala się proporcję

Jeśli zeznanie o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym, złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy dotyczy roku podatkowego, który trwał krócej lub dłużej niż 12 kolejnych miesięcy, to podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne za dany rok podatkowy w uproszczonej formie w wysokości podatku należnego, wykazanego w tym zeznaniu, przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku podatkowego, którego zeznanie dotyczy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, to mogą wpłacać zaliczki miesięczne w sposób wskazany powyżej, z tym że wysokość podatku należnego musi wynikać z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeśli także w tym roku (roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata) podatnicy nie wykazali podatku należnego, to nie mają możliwości wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Przykład

Rok podatkowy podatnika pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Jeśli podatnik CIT chce skorzystać z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na ten podatek w roku 2017, to jest zobowiązany wziąć pod uwagę zeznanie podatkowe, które złożył w roku 2016. W 2016 roku podatnik składał zeznanie za 2015 rok. Jeśli w zeznaniu za rok 2015 wykazano podatek należny, to kwotę tę dzieli się przez 12. Otrzymana wartość to wysokość zaliczki wpłacanej w formie uproszczonej w roku 2017.

Jeśli jednak w zeznaniu złożonym w 2016 r. (czyli za rok podatkowy 2015) podatnik nie wykazałby podatku należnego, to należy wziąć pod uwagę zeznanie składane w roku 2015, czyli za rok podatkowy 2014.

Podatnicy, którzy zdecydowali się skorzystać z uprawnienia w postaci uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek, muszą jednak spełnić przesłanki, które pozwolą na korzystanie z tego uprawnienia >patrz ramka.

Metoda jest więc prosta - polega na wpłacaniu przez cały rok podatkowy zaliczek na CIT w równej wysokości, ustalanej na podstawie dochodu wskazanego w zeznaniu złożonym w roku poprzednim (lub dwa lata wstecz).

Dla podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin na złożenie zawiadomienia to termin wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy podatnik wybrał uproszczoną formę wpłacania zaliczek. W praktyce jest to więc 20 lutego.

O rezygnacji też trzeba poinformować

Raz złożone zawiadomienie skierowane do naczelnika urzędu skarbowego o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek na CIT jest aktualne do czasu, kiedy podatnik nie zdecyduje o rezygnacji z tej formy. Podejmując taką decyzję, podatnik musi zawiadomić o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na CIT. Zawiadomienie dotyczy bowiem lat następnych, chyba że podatnik w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

Wyjątek

Wspomniane uprawnienie nie ma zastosowania do podatników, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym. Możliwość wpłacania zaliczek miesięcznych w uproszczonej formie dotyczy bowiem podatników, którzy kontynuują działalność. Wynika to z faktu, że wysokość zaliczki na podatek jest uzależniona od podatku, który jest wykazany we wcześniejszych zeznaniach podatkowych.

Na początek pismo do urzędu

Warunki, które powinien spełnić podatnik, chcący płacić uproszczone zaliczki na CIT, są następujące:

1. złożenie pisemnego zawiadomienia do właściwego organu podatkowego – naczelnika urzędu skarbowego, przy czym zawiadomienie musi zostać złożone w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy podatnik wybrał uproszczoną formę wpłacania zaliczek,

2. stosowanie tej formy wpłacania zaliczek w ciągu całego roku podatkowego,

3. wpłacanie (faktyczne) kwot zaliczek w ustawowo określonych terminach (generalnie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni),

4. rozliczenie podatku za rok podatkowy poprzez złożenie zeznania według ustalonego wzoru o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym.

- Prowadzimy działalność w zakresie handlu i produkcji wyrobów chemicznych na terenie całego kraju. W najbliższej przyszłości planujemy rozszerzyć asortyment produkowanych wyrobów. Chcemy skorzystać z wpłacania uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, żeby w trakcie roku płacić do urzędu tę samą kwotę. Jak skonstruować pismo informujące o wyborze uproszczonej metody płacenia zaliczek na CIT? Co ono musi zawierać i przede wszystkim jakie warunki musimy spełnić, aby skorzystać z tego przywileju? – pyta czytelnik.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe