fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Zmiany w CIT: co zrobić z księgami spółek komandytowych - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Podatki
AdobeStock
W związku ze zmianami w CIT rok obrotowy spółek komandytowych może w 2021 r. zostać skrócony do ośmiu miesięcy.

Objęcie spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych ma swoje skutki także w sferze rachunkowości. I nie chodzi o naliczanie kolejnego podatku, ale o kwestie zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych. Resort finansów opublikował na portalu podatki.gov.pl wyjaśnienie. Nie jest ono jednak oficjalną interpretacją prawa podatkowego.

Ustawa z 28 listopada 2020 r. nakładająca CIT na takie spółki (DzU z 2020 r., poz. 2123) przewiduje dwie opcje: poddanie się nowemu reżimowi od 1 stycznia 2021 r. albo od 1 maja 2021 r. W tym pierwszym przypadku, jeśli tylko rok obrotowy spółki jest równy kalendarzowemu, spółka powinna zamknąć księgi i sporządzić sprawozdanie finansowe za 2020 r. zgodnie z art. 19 ustawy o rachunkowości.

Czytaj także:

Bardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy spółka zdecyduje się zostać podatnikiem CIT dopiero od 1 maja 2021 r. Ustawa zmieniająca nakazuje jej zamknąć wtedy księgi 30 kwietnia. Czy wówczas powinien się zacząć nowy rok podatkowy i czy należy sporządzić sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 30 kwietnia 2021 r.? Ustawa zmieniająca nie daje odpowiedzi na te pytania.

Według wyjaśnień resortu w takiej sytuacji spółka komandytowa nie będzie miała obowiązku sporządzenia na dzień 30 kwietnia 2021 r. sprawozdania finansowego. Natomiast zamknięcie jej ksiąg rachunkowych 30 kwietnia 2021 r., a ich otwarcie 1 maja 2021 r. nastąpi wyłącznie dla celów podatkowych.

Ministerstwo Finansów doszło do tego wniosku na podstawie analizy m.in. przepisów art. 12 oraz 45 ustawy o rachunkowości, przewidujących daty sporządzania sprawozdań finansowych oraz zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Resort zapewnia także, że przepisy o rachunkowości pozwalają w pewnych sytuacjach wydłużyć rok obrotowy. Jedną z nich może być właśnie poddanie się reżimowi CIT od 1 kwietnia 2021 r.

W takiej sytuacji, jeśli rok obrotowy spółki komandytowej jest równy kalendarzowemu, to w tym przypadku będzie trwał od 1 stycznia 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r. i za ten okres będzie sporządzane sprawozdanie finansowe. Kolejny rok obrotowy obejmie natomiast okres od 1 maja do 31 grudnia 2021 r. Będzie więc trwał tylko osiem miesięcy.

Ministerialne wyjaśnienia nie objęły jednak kilku innych wątpliwych kwestii przejściowych. Nie wiadomo na przykład, jaką formę ma przyjąć postanowienie spółki o wyborze opcji przesunięcia reżimu CIT z 1 stycznia na 1 maja. Z ogólnych przepisów kodeksu spółek handlowych można domniemywać, że powinna zapaść stosowna uchwała wspólników.

Niemniej jednak przepisy ustawy zmieniającej CIT nie przewidziały, kiedy taka uchwala powinna zapaść ani też czy i kiedy powinna zostać dostarczona do urzędu skarbowego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA