Ogólnie przyjętą praktyką grup kapitałowych jest oddelegowywanie pracowników spółki dominującej do pełnienia funkcji członka zarządu w spółce zależnej. Często w takiej sytuacji członkowie zarządu nie dostają wynagrodzenia za pełnioną funkcję bezpośrednio od spółki zależnej, tylko otrzymują pensję od spółki dominującej, w której są zatrudnieni. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie jednolitości kierownictwa w całej grupie kapitałowej.
Nasuwa się zatem pytanie, czy w takiej sytuacji dojdzie do powstania po stronie spółki zależnej przychodu z tytułu otrzymania nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, do przychodów zalicza się m.in. wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. W omawianym przypadku sprowadza się to do ustalenia czy podatnik (spółka zależna) jest lub będzie zobowiązany do świadczenia czegokolwiek w zamian....
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.