fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Wynajęcie jachtu w kosztach podatkowych - wyrok NSA

Adobe Stock
Firma produkująca aparaturę elektryczną nie zaliczy do kosztów swojej działalności pieniędzy wydanych na wynajęcie jachtu.

Teoretycznie firma może wydawać własne pieniądze, na co ma ochotę. Podatkowo nie każdy taki wydatek będzie jednak na tyle racjonalny, by uznać go za koszty uzyskania przychodu. Przypomniał o tym we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny spółce, która chciała rozliczać w koszty wydatki związane z wynajęciem jachtu pełnomorskiego.

We wniosku o interpretację firma wyjaśniła, że prowadzi działalność w branży produkcji specjalistycznej aparatury elektroenergetyki przemysłowej. Produkcja odbywa się w Polsce, a także za granicą za pośrednictwem spółek powiązanych. Podatniczka tłumaczyła, że planuje dalszą ekspansję na rynki zagraniczne, wśród których znajdują się głównie te położone w basenie Morza Śródziemnego. Podkreśliła, że na razie świadomość jej marki na tych rynkach praktycznie nie występuje. Jednym ze sposobów, żeby to zmienić, miało być wynajęcie jachtu pełnomorskiego. Umowa została zawarta na 60 miesięcy. Firma podkreśliła, że jacht jest opatrzony jej dużym i widocznym logo. Przy czym pełni funkcję nie tylko mobilnego biura, lecz także zaplecza noclegowego dla jej pracowników. Spółka zaznaczyła, że zamierza wykorzystać jacht również do odpłatnego udostępniania podmiotom trzecim. Spółka uważała, że wszystkie wydatki na czynsz najmu jachtu i innych związanych z jego użytkowaniem mogą być jej kosztem podatkowym.

Czytaj także:

Inaczej sprawę widział jednak fiskus. Zgodził się, że kosztem mogą być wydatki na jacht mające związek z jego podnajmem. W pozostałym zakresie kategorycznie ich jednak odmówił.

Tak samo uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Zauważył, że skarżąca zajmuje się działalnością wysoce specjalistyczną i skierowaną do wąskiej grupy odbiorców, która pozostaje w oderwaniu od podstawowych funkcji i przeznaczenia jachtu. I owszem, nie kwestionował, że wynajmujący może go wykorzystywać np. jako pływające biuro. Jednak w ocenie WSA wydatki na wynajem jachtu są obiektywnie nieracjonalne w kontekście celu, tj. uzyskania przychodów z działalności.

Ostatecznie stanowisko fiskusa potwierdził NSA. Zgodził się, że wydatki na wynajem jachtu nie są racjonalne biznesowo, a ich związek z podstawową działalnością spółki jest na tyle luźny, że nie przechodzą testu ich związki z przychodem. Ale nawet gdyby tak było, to i tak spółka nie mogłaby rozliczyć spornych wydatków w koszty. Jak tłumaczyła bowiem sędzia Agnieszka Krawczyk, dominującym ich celem była reprezentacja. A ta wolą ustawodawcy została wyłączona z kosztów. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II FSK 321/18

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA