fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Szybszy zwrot PIT dla przedsiębiorcy

Adobe Stock
Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, rozliczają się samodzielnie. Nie muszą czekać na deklarację roczną wypełnioną przez urzędników.

Zmieniły się zasady składania rocznych zeznań. Na większość podatników od 15 lutego będzie czekać wypełniony przez urzędników e-PIT. Dopiero od tego dnia skarbówka zacznie zwracać im nadpłaty.

Możliwość skorzystania z e-PIT przysługuje przede wszystkim tym, których przychody rozlicza płatnik: pracownikom, zleceniobiorcom, wykonującym umowy o dzieło, członkom zarządów czy rad nadzorczych. To duże ułatwienie. Nie będą musieli nic liczyć, wypełniać, wysyłać. Nie cieszą się ci, którzy liczyli na to, że jeszcze w styczniu złożą deklarację i dostaną szybko zwrot nadpłaty. Z nowych przepisów wynika bowiem, że zeznania roczne składamy od 15 lutego. Jeśli ktoś przekaże deklarację wcześniej, to uznaje się ją za złożoną 15 lutego. Oznacza to, że dopiero od tego dnia biegnie termin na zwrot nadpłaty.

Potwierdza to Ministerstwo Finansów. Jak czytamy w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej": „Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone 15 lutego roku następującego po roku podatkowym, czyli od 15 lutego wywołują one skutki prawne".

Czy ta zasada dotyczy też przedsiębiorców?

– Z przepisów przejściowych do nowelizacji wynika, że nie. Za 2018 r. rozliczają się jeszcze na starych zasadach. Jeśli przedsiębiorca złożył zeznanie np. 10 stycznia, od tego dnia biegnie termin na zwrot nadpłaty. Urząd ma trzy miesiące na jej zwrot, jeśli dostał zeznanie papierowe. Przy deklaracjach elektronicznych tylko 45 dni – tłumaczy Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Na to, że przedsiębiorcy składają zeznania jeszcze na starych zasadach, wskazują też przygotowane przez Ministerstwo Finansów objaśnienia do rocznych deklaracji. A także możliwość uniknięcia obowiązku zapłaty zaliczki na podatek za grudzień 2018 r. pod warunkiem rozliczenia się z fiskusem za cały rok do 21 stycznia. (pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej" z 4 stycznia).

Co jednak mają zrobić ci, którzy rozliczają się wspólnie z małżonkiem na różnych zasadach? O to zapytał nas jeden z czytelników. Złożył PIT razem z żoną 14 stycznia. On jest przedsiębiorcą, ona ma przychody rozliczane przez płatnika.

„W urzędzie skarbowym przyjęto zeznanie, choć wymagało to powołania się na przepisy przejściowe do nowelizacji. Mamy jednak obawy, czy urzędnicy policzą termin na zwrot nadpłaty od 14 stycznia, czyli dnia złożenia (na zasadach właściwych dla przedsiębiorców), czy też będą czekali na 15 lutego (zgodnie z przepisami dla osób, którym skarbówka sporządza e-PIT)" – pisze czytelnik.

– Nowe regulacje tego nie określają. Nie zakazują przedsiębiorcy złożenia wcześniej zeznania (także wspólnego), termin na zwrot nadpłaty powinien więc biec od 14 stycznia – mówi Grzegorz Gębka. Dodaje, że ta sprawa to doskonała okazja, żeby rozstrzygnąć wątpliwości spowodowane przez niejasne przepisy na korzyść podatnika.

Nowe zasady rozliczenia podatku dochodowego wprowadziła nowelizacja ustawy o PIT (DzU z 2018 r., poz. 2126).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA