Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 9 września 2020 r. (III SA/Wa 2488/19).
Spółka prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług rachunkowo-księgowych, doradztwa podatkowego oraz działalność wydawniczą. Planuje zawarcie umowy faktoringu. Planowana umowa ma uregulować kwestię przenoszenia wierzytelności oraz zapłaty należnego wynagrodzenia z tytułu wykonywania przez faktora na rzecz spółki usług faktoringu. Umowa będzie się wiązała z przejęciem ryzyka wypłacalności odbiorcy (bez regresu), a tym samym będzie to tzw. faktoring pełny. Faktor przejmie bowiem ryzyko niewypłacalności dłużnika wobec wierzytelności objętych umową do wysokości przyznanego limitu kredytowego.
Czytaj także:
Jakie skutki w CIT wywołuje faktoring
Zdaniem wnioskodawcy, sprzedaż wierzytelności własnych w wyniku zawarcia przez spółkę z faktorem umowy faktoringu nie skutkuje powstaniem przychodu, jeżeli wierzytelność zostanie uprzednio opodatko...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.