fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Tłumacz nie wrzuci w koszty uzyskania przychodu wydatków na studia informatyczne - interpretacja podatkowa

Przedsiębiorca może świadczyć usługi tłumaczeń i marketingu bez wiedzy o programowaniu. Fiskus nie zgodził się na odliczenie wydatków na naukę.

Podnoszenie kwalifikacji często daje korzyści podatkowe dzięki uznaniu wydatków za koszty uzyskania przychodów. Przedsiębiorca musi jednak przekonać skarbówkę, że wybrany kierunek studiów jest niezbędny w prowadzeniu biznesu.

Nie udało się to podatnikowi, który prowadzi działalność gospodarczą w postaci tłumaczeń, organizowania konferencji oraz usług związanych z zakwaterowaniem. Chce zdobyć umiejętności programisty, by samemu zająć się obsługą systemu informatycznego. Te umiejętności są też niezbędne, by mógł zapewnić klientom biura tłumaczeń poufność dokumentów. Dlatego w październiku 2019 r. podjął pięcioletnie studia informatyczne. Dzięki temu nauczy się m.in. tworzenia stron internetowych (np. języki HTML, PHP, JavaScript) oraz optymalizacji kodu stron. Zapytał, czy może odliczyć wydatki na studia, m.in. wpisowe i raty za czesne oraz zakup materiałów edukacyjnych.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał w interpretacji, że te wydatki nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wnioskodawcy. Nie spełniają przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Przedsiębiorca nie wykazał związku przyczynowo-skutkowego poniesionych opłat z osiąganiem przychodów bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła.

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie wykonywania tłumaczeń, organizowania konferencji oraz usług związanych z zakwaterowaniem, które pozostają bez związku z wydatkami na studia w zakresie informatyki – uzasadnił dyrektor KIS w interpretacji.

Numer interpretacji: 0113- KDIPT2-1.4011.564.2019.2.ISL

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA