fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Fiskus: dentysta odliczy wydatek na licencję pilota - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Lekarz ma prawo rozszerzyć praktykę o świadczenie usług lotniczych. Wydatek na licencję pilota będzie więc dla niego kosztem podatkowym.

Decyzje skarbówki bywają nieprzewidywalne. Dowód? Interpretacja z 7 stycznia br., w której urzędnicy zgodzili się, by dentysta prowadzący własną praktykę lekarską odliczył wydatki na kurs pilotowania samolotów. Latanie zawodowe ma być dla niego dodatkowym źródłem zarobków.

Z pytaniem zwrócił się stomatolog, który prowadzi prywatną praktykę. Ma jednak pomysł na dodatkowe źródło zysków. Chciałby rozszerzyć działalność gospodarczą o nowe usługi w zakresie latania zarobkowego. Najpierw musi jednak uzyskać uprawnienia pilota, czyli ponieść wydatki na szkolenie zawodowe i licencję ATPL. Program szkolenia będzie trwał około roku, a jego całkowity koszt wyniesie 100 – 110 tys. zł.

Dentysta nie wyjaśnił, na czym dokładnie ma polegać nowa działalność. Napisał jedynie, że latanie zarobkowe będzie stanowić dla niego dodatkowe źródło przychodów. Zapytał, czy wydatki na szkolenie w celu uzyskania licencji będą dla niego kosztem uzyskania przychodów.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że tak. Przypomniał, że kosztami są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Wyjątkiem są wydatki wymienione w art. 23 ustawy o PIT, których odliczenie jest zabranione. Przepis ten nie odniosi się jednak do opłat za licencję pilota.

Według skarbówki, wnioskodawca wykazał, że wydatki na szkolenie będą miały związek z uzyskiwaniem przychodów z usług odpłatnego pilotowania samolotów pasażerskich. Są bowiem niezbędne dla prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie.

- Skoro wnioskodawca, chcąc rozszerzyć zakres świadczonych usług o pilotowanie samolotów pasażerskich, musi odbyć odpowiednie szkolenie, to może uwzględnić wydatki na kurs w kosztach prowadzonej przez niego działalności – napisał dyrektor KIS.

Zaznaczył jednak, że zasadność odliczenia kosztów może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego.

-T o korzystna interpretacja. Widać, że organ podatkowy liberalnie podchodzi do planów przedsiębiorcy - mówi prawnik Marcin Malinowski.

Wcześniej fiskus nie był tak wyrozumiały. W interpretacji z listopada 2018 r. (nr 0113-KDIPT3.4011. 254.2017.2.MH) nie zgodził się, by przedsiębiorca odliczył opłaty na zdobycie licencji pilota. Wnioskodawca argumentował, że chce szybciej docierać do zagranicznych kontrahentów. Dyrektor KIS odpowiedział wówczas, że wydatek ten nie ma związku z prowadzoną działalnością.

numer interpretacji: 0112-KDIL3-3.4011.385.2018.2.DS

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA