fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Złe dług: przedawnienie wierzytelności, a koszty uzyskania przychodów

123RF
Przedawnienie roszczenia majątkowego uniemożliwia zaliczenie jego wartości do kosztów. Reguła ta nie ma zastosowania w przypadku odpłatnego zbycia wierzytelności.

Niewypłacalność kontrahenta jest poważnym ryzykiem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Często zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorcy nie są w stanie skutecznie wyegzekwować wymagalnych wierzytelności od swoich dłużników, co może prowadzić do przedawnienia tych kwot. Szansą na odzyskanie jakichkolwiek środków jest sprzedaż przedawnionego długu. Jednak przed podjęciem takiej takiej decyzji warto się zapoznać z konsekwencjami podatkowymi wynikającymi z tego typu transakcji.

Trzy lata

Co do zasady termin przedawnienia roszczeń wynikających z działalności gospodarczej wynosi trzy lata. Po upływie tego terminu dłużnik może się uchylić od należnego wierzycielowi świadczenia, chyba że zrzeknie się korzystania z zarzutu przedawnienia. Powołanie się przez osobę, przeciwko której kierowane jest roszczenie, na zarzut przedawnienia powoduje, że wierzyciel nie może skorzystać z drogi sądowej w celu uzyskania świadczenia. Zobowiązanie jednak ni...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA