Stanowisko to potwierdziły organy podatkowe w dwóch interpretacjach: z 13 października 2020 r.(0111-KDIB1-2.4010.288. 2020.1.MS) oraz z 14 października 2020 r. (0114-KDIP2-1.4010.203. 2020.5.MR).
(Nie)rentowne podmiotyJednym z warunków zachowania statusu podatkowej grupy kapitałowej (PGK) jako podatnika CIT jest utrzymywanie 2-proc. poziomu rentowności, czyli proporcji udziału dochodu w przychodach, w każdym roku podatkowym jej funkcjonowania. Oznacza to w praktyce, że wykazanie przez PGK straty podatkowej spowoduje naruszenie warunku rentowności, o którym mowa powyżej, a tym samym rozwiązanie PGK. Grupa traci status podatnika CIT z ostatnim dniem roku kalendarzowego, w którym warunek dotyczący poziomu rentowności został naruszony.
Czytaj też: Koniec umowy podatkowej grupy kapitałowej, a co ze stratą?
Uchwalając kolejne przepisy antykryzysowe w związku z epidemią Covid-19, w ustawie o CIT wprowadzono jednak wyjątek od tej zasady. Zgodnie z art. 38n i art. 38na us...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.