Kryptowaluty trzeba ująć w spisie z natury

Gdy cena rynkowa nabytych przez przedsiębiorcę towarów handlowych, objętych remanentem sporządzanym na koniec roku, jest niższa od ceny zakupu lub nabycia, to powinny one być wycenione według tych niższych wartości.

Aktualizacja: 12.01.2020 15:24 Publikacja: 12.01.2020 00:01

Kryptowaluty trzeba ująć w spisie z natury

Foto: AdobeStock

Przedsiębiorca prowadzi od 2019 r. działalność gospodarczą w zakresie handlu kryptowalutami, zdarzenia gospodarcze związane z tą działalnością ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Przedsiębiorca nabywa kryptowaluty za pośrednictwem giełd internetowych przeznaczonych do obrotu kryptowalutami zlokalizowanych w kraju. Po założeniu konta na giełdzie i wpłaceniu swoich środków pieniężnych z konta bankowego na konto giełdy, przedsiębiorca kupuje kryptowaluty (np. bitcoin) od anonimowych użytkowników giełdy. Na koncie przedsiębiorcy na giełdzie pomniejsza się saldo złotych polskich, a zwiększa się odpowiednio saldo kryptowalut. Przedsiębiorca może dowolnie dysponować środkami zgromadzonymi na swoim koncie, tzn. może je wymienić lub sprzedać i ponownie zamienić na inną walutę. Transakcje handlu kryptowalutami udokumentowane są zestawieniem, które jest dostępne na rachunku na giełdzie. Na podstawie tego zestawienia przedsiębiorca sporządza dowód wewnętrzny, który wpisuje do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w dniu przeprowadzenia transakcji. W kolumnie nr 10 zostają wpisane transakcje zakupu kryptowaluty w kwocie jaka została wydana na jej zakup, w kolumnie nr 7 są wpisywane transakcje sprzedaży kryptowaluty w kwocie jaka została otrzymana w wyniku ich sprzedaży, natomiast w kolumnie nr 13 – prowizje pobrane przez giełdę. Przedsiębiorca uznaje nabywane kryptowaluty, przeznaczone do dalszej odsprzedaży, za towar handlowy w prowadzonej działalności gospodarczej. W spisie z natury sporządzonym na dzień 31 grudnia 2019 r. ujął posiadane kryptowaluty. Wycenił je według cen zakupu lub nabycia, pomimo iż w kilku przypadkach ich wartość rynkowa na dzień 31 grudnia 2019 r. była niższa. Czy posiadane przez przedsiębiorcę kryptowaluty zostały prawidłowo wykazane w spisie? – pyta czytelnik.

Pozostało 81% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami