fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Samochód za gotówkę nie jest firmowym kosztem - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Przedsiębiorca nie odliczy wydatku na sprowadzone z zagranicy auto, jeśli zapłacił za nie gotówką. Zakupy powyżej 15 tys. zł trzeba udokumentować przelewem.

W transakcjach między przedsiębiorcami obowiązują ustawowe wymogi. By wrzucić w koszty zakupy powyżej 15 tys. zł, płatność musi być dokonana za pośrednictwem rachunku płatniczego. Skarbówka nie uznaje wyjątków.

Taką interpretację otrzymał przedsiębiorca, który we wrześniu 2019 r. kupił dziesięcioletni samochód od firmy z Niemiec. Kwotę 5,5 tys. euro (23,8 tys. zł) uiścił gotówką.

Nie wiedział, że tego typu transakcja powinna być opłacona przelewem. Zapytał, czy w tej sytuacji może amortyzować i ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakup samochodu za 5,5 tys. euro. Zaznaczył, że pojazd jest niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej i chce go zaliczyć do środków trwałych swojej firmy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odrzucił taką możliwość. Przypomniał, że w myśl art. 19 ustawy – Prawo przedsiębiorców – dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:

– stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

– jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 tys. zł lub równowartość tej kwoty.

To oznacza, że każda transakcja o wartości ponad 15 tys. zł musi być uregulowana za pośrednictwem rachunku płatniczego.

Zgodnie z art. 22p ust. 1 ustawy o PIT zapłata w całości lub w części z pominięciem tego rachunku oznacza brak odliczenia kosztu w części, w jakiej płatność została dokonana gotówką. Przepisy nie wyłączają więc z kosztów jedynie nadwyżki ponad 15 tys. zł, lecz każdą płatność z pominięciem rachunku bankowego, jeżeli została dokonywana w transakcji o wartości ponad 15 tys. zł.

Wnioskodawca nie będzie mógł ująć wydatku w podatkowej księdze przychodów i rozchodów ani też zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej samochodu – napisał w interpretacji dyrektor KIS.

Numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 356.2019.3.DR

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA