fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Szybka amortyzacja wydatków do 100 tys. zł

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Ministerstwo Rozwoju chce nową ulgą zachęcić przedsiębiorstwa do większych inwestycji.

Przedsiębiorstwa będą mogły dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych na kwotę do 100 tys. zł w skali roku – taką propozycję, jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", przedstawi w poniedziałek Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Finansów, w ramach obiecanych ułatwień dla firm. Gotowy jest już projekt odpowiedniej ustawy.

„Warunkiem skorzystania z ulgi jest dokonanie w danym roku podatkowym zakupu lub zakupów na kwotę nie mniejszą niż 10 tysięcy złotych. Ponadto, ustawa daje możliwość zaliczenia na poczet kosztów uzyskania przychodów wpłat na poczet nabycia środków trwałych, które zostaną dostarczone w latach kolejnych. Ulga obejmuje nowe środki trwałe zaliczone do grupy 3–6 oraz 8 Klasyfikacji Środków Trwałych" – wyjaśnia resort rozwoju. Te grupy obejmują przede wszystkim różnego rodzaju maszyny i urządzenia, nie obejmują za to środków transportu, w tym samochodów.

Niższy podatek

– Propozycja resortu to bardzo dobry pomysł – komentuje Łukasz Bączyk, licencjonowany doradca podatkowy, menedżer w Crido Taxand. – Wzrost limitu kwotowego jednorazowych odpisów amortyzacyjnych skutkować będzie w wielu przypadkach obniżeniem bieżącego opodatkowania. A więc więcej środków zostanie w kieszeni podatnika. Te środki może wykorzystać na kolejne inwestycje w swoim biznesie – wyjaśnia.

Z nowej ulgi skorzysta – według szacunków resortu rozwoju – ok. 150 tys. firm w skali roku. Korzyść dla przedsiębiorcy, który wykorzysta w danym roku podatkowym odpis w pełnej wysokości, wyniesie (dla podatników podatku CIT oraz 19-proc. PIT) nawet 17,7 tys. zł.

– Najbardziej na tej propozycji skorzystają mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa – zauważa Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej. – Konieczność rozkładania odpisów amortyzacyjnych na raty traktują one jako pewnego rodzaju obciążenie biurokratyczne. Dla nich możliwość odpisu w tym samym miesiącu, gdy powstał koszt, jest dużym uproszczeniem.

Proste rozliczenie

Zgodnie z obecnymi przepisami wydatki na zakup składników majątku można traktować jako koszt uzyskania przychodu w miesiącu oddania ich do użytkowania, jeśli ich wartość początkowa sięga 3,5 tys. zł (jeśli jest większa, trzeba już dokonywać odpisów amortyzacyjnych). Po zmianie prawie każdy zakup powyżej 3,5 tys. zł będzie można łatwo i szybko wrzucić w koszty. Pod warunkiem, że w stosunku rocznym będzie to minimum 10 tys. zł, a maksimum – 100 tys. zł.

Warto przypomnieć, że już w tej chwili tzw. mali podatnicy mogą korzystać z jednorazowej amortyzacji do kwoty 50 tys. euro, (w złotych limit na 2017 r. wynosi 215 tys. zł). Jednak ta opcja stanowi formę pomocy de minimis, co z kolei wymaga spełnienia wielu kłopotliwych wymogów.

Resort rozwoju podkreśla, że główny cel nowej ulgi to wzrost poziomu inwestycji w rozwój parku maszynowego wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Lepsze zaś wyposażenie pozwoli im zwiększyć wydatki na wynagrodzenia dla osób o wyższych kwalifikacjach i podnieść konkurencyjność.

– Propozycja resortu rzeczywiście może pomóc małym i średnim firmom – zauważa Jakub Bińkowski, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Limit rzędu 100 tys. zł może albo pochłaniać w całości, albo mieścić znaczną część nakładów na środki trwałe ponoszone w ciągu roku przez firmy z sektora MŚP. Z badań wynika, że spora część z nich nie planuje żadnych inwestycji w ciągu najbliższego roku – bardzo możliwe, że ta inicjatywa wpłynie na zmianę decyzji przynajmniej części z nich – dodaje Bińkowski.

Opinia dla „Rz"

Mariusz Korzeb, ekspert podatkowy Pracodawcy RP

Możliwość dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych na kwotę do 100 tys. zł w skali roku to korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców. Ministerstwo Rozwoju zdaje się dostrzegać potrzebę firm, które chcą inwestować w rozwój. Motorem gospodarek wolnorynkowych jest właśnie przedsiębiorczość, dlatego niezbędne jest zapewnienie odpowiednich warunków do jej dynamizacji. Co prawda cele, które ma zrealizować projekt, w postaci m.in. rozwoju parków maszynowych, zwiększenia zatrudnienia i wzrostu wynagrodzeń, są może trochę zbyt ambitne, jednak traktujemy propozycję Ministerstwa Rozwoju jako wstęp do dalszych działań tworzących przyjazne środowisko prawne dla działalności gospodarczej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA