Droga dojazdowa do firmy w kosztach podatkowych

Wydatki na drogi publiczne potrzebne firmie do dojazdu do jej inwestycji można odliczyć od przychodów z działalności gospodarczej.

Aktualizacja: 08.01.2016 07:20 Publikacja: 08.01.2016 07:19

Darowizny nie są kosztem uzyskania przychodu. Ustawa o CIT wyłącza rozliczenie ich w taki sposób. Inwestycja w gminne drogi, przekazana po zakończeniu budowy samorządowi, nie jest jednak darowizną.

Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Z pytaniem o podatkowe skutki inwestycji zwróciła się firma budująca elektrownię wiatrową.

Instalacje takie są budowane z dala od zabudowań – ze względów technicznych trzeba bowiem unikać zabudowań wpływających na prędkość wiatru, oraz prawnych – trzeba zachować taką odległość od zabudowań, by nie przekraczać dopuszczalnego poziomu hałasu wytwarzanego przez turbiny wiatrowe.

Do takich odległych miejsc – jak wyjaśniał podatnik – trzeba dowieźć elementy składające się na elektrownię, z których najcięższe mogą ważyć prawie 60 t, a najdłuższe mieć długość powyżej 60 m.

Spółka, by nie uszkodzić pojazdów ani elementów elektrowni, musi przebudować istniejące drogi publiczne. Zawarła w tym celu umowy z gminą i powiatem, zobowiązując się do modernizacji niektórych dróg gminnych i powiatowych. Po modernizacji istniejących odcinków dróg spółka przekaże bez wynagrodzenia infrastrukturę gminie lub powiatowi, które jako zarządcy tych dróg będą ich właścicielami i będą je utrzymywać.

Spółka stwierdziła, że przekazanie to nie ma cech darowizny, ponieważ w zamian oczekuje możliwości korzystania z drogi, która faktycznie umożliwia wybudowanie i funkcjonowanie farmy wiatrowej. Wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Izba skarbowa podzieliła to stanowisko.

– Droga publiczna w przebudowie, niebędąca własnością wnioskodawcy, nie stanowi jego środka trwałego. Ponadto wydatki poniesione na przebudowę drogi nie mogą również zostać zakwalifikowane jako inwestycja w obcy środek trwały – stwierdziła izba.

Organ wyjaśnił, że koszt inwestycji jest tzw. kosztem pośrednim, w związku z czym można go rozliczyć na bieżąco, nie czekając na osiągnięcie przychodu, z którym się wiąże.

Numer interpretacji: IBPB-1-2/4510-696/15/MW

Darowizny nie są kosztem uzyskania przychodu. Ustawa o CIT wyłącza rozliczenie ich w taki sposób. Inwestycja w gminne drogi, przekazana po zakończeniu budowy samorządowi, nie jest jednak darowizną.

Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara