fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Jaki jest termin złożenia PIT-12

123RF
Podatnik który chce, żeby firma zajęła się jego PIT rocznym musi złożyć oświadczenie pracodawcy. Są wątpliwości do kiedy trzeba to zrobić.

Chodzi o formularz PIT-12 czyli oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym. Możliwość rozliczenia zeznania rocznego za pośrednictwem pracodawcy przewiduje art. 37 ustawy o PIT.

Przed 10 stycznia

Należy zwrócić uwagę na jeden szczegół. W przypadku tego oświadczenia ustawodawca przewidział termin. Został on jednak określony w sposób nietypowy. Pracownik, który nie chce sam zajmować się składaniem rocznej deklaracji PIT za 2015 r. może w niektórych przypadkach przenieść ten obowiązek na pracodawcę. Stanie się tak jeśli pracownik złoży przed dniem 10 stycznia pracodawcy oświadczenie na druku PIT-12.

- Istotne jest, że przepis wyraźnie wskazuje na konieczność złożenia oświadczenia „przed" dniem 10 stycznia. Złożenie go w tym dniu byłoby więc spóźnione. W 2016 r. sytuację komplikuje dodatkowo fakt, iż ostatni dzień przed 10 stycznia wypada w sobotę. Złożenie oświadczenia w poniedziałek 11 stycznia także powinno być skuteczne choć nie można wykluczyć tu sporów z fiskusem – tłumaczy Konrad Filip Turzyński doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski,Nikończyk,Dec&Partnerzy.

Lepiej więc oświadczenia złożyć przed weekendem. W przypadku złożenia go po terminie wszystko zależy od woli pracodawcy. Gdy pracownik się spóźni firma może, ale już nie musi wypełniać za niego zeznania rocznego.

Rozwiązanie nie dla każdego

Ustawa o PIT wprowadza pewne ograniczenia w skorzystaniu z tej formy rozliczenia. Mają do niego prawo osoby, które:

Jak podkreśla Konrad Filip Turzyński oświadczenie powinno wskazywać m.in. że pracownik nie uzyskiwał innych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych niż te uzyskiwane od pracodawcy. Mógł jednak poza pracą prowadzić działalność gospodarczą opodatkowaną 19 proc. stawką liniową, osiągnąć dochód z transakcji na giełdzie, otrzymywać dywidendy, sprzedać nieruchomość z zyskiem przed upływem 5 lat. Gdyby jednak sprzedał przed upływem 6 miesięcy samochód i zarobił na tej transakcji (inne źródła – opodatkowane na zasadach ogólnych), nie będzie mógł skorzystać z możliwości rozliczenia przez płatnika.

Do złożenia oświadczenia PIT-12 są uprawnieni:

Rozliczając się za pośrednictwem płatnika podatnik nie przekaże 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA