Małym podatnikiem jest podatnik podatku do towarów i usług o niewielkim rocznym obrocie, który nie przekracza określonych w ustawie limitów.
Zgodnie z art. 2 ust 25 ustawy o VAT, mały podatnik VAT to przedsiębiorca, którego wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym była równa lub mniejsza od równowartości kwoty 1,2 mln euro, a w przypadku przedsiębiorstwa maklerskiego, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, gdy kwota prowizji albo innych rodzajów wynagrodzenia za wykonanie usługi w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła równowartości 45 tys. euro.
Czytaj także: Mały podatnik w PIT i CIT: nowe limity i stawki w 2020 r.
Podobne limity (wartość przychodu ze sprzedaży brutto nieprzekraczająca 1,2 mln euro) ustalone zostały dla małych podatników PIT i CIT (art. 5a pkt 20 ustawy PIT i art. 4a pkt 10 ustawy o CIT).
Przeliczenia wartości limitów na polski złoty, dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP, na pierwszy dzień robocz...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.