Jeśli firma – nie przekroczyła w zeszłym roku 8 595 200 zł przychodów, może rozliczać się z fiskusem za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jeśli zarobiła więcej, musi prowadzić księgi rachunkowe.

Poprzednio limit przychodów wynosił 5 092 440 zł. Jego znaczną podwyżkę wprowadziła ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (została opublikowana w Dzienniku Ustaw 30 grudnia pod pozycją 2255). Wynika z niej, że limit to teraz 2 mln euro (wcześniej 1,2 mln euro). Przelicza się go na walutę polską po średnim kursie ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok obrotowy.

Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że dzięki zwiększeniu limitu prostszą księgowość będzie mogło wybrać dodatkowo prawie 14 tys. przedsiębiorców.

Bez względu na wysokość przychodów księgi rachunkowe muszą prowadzić spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne. Inne firmy mają wybór. Trzeba jednak pamiętać, że przy liczeniu limitu uwzględniamy nie tylko przychody z podstawowej sprzedaży, ale także np. ze zbycia majątku trwałego.