fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Mikrorachunek podatkowy: firmowe rozliczenie od 1 stycznia 2020 r.

Adobe Stock
Przedsiębiorcy płacą podatki na mikrorachunek z numerem NIP. Wpłacają tam również zaliczki za pracowników.

Przedsiębiorcy jako pierwsza grupa podatników zapłacą daniny na nowych zasadach. Do 20 stycznia muszą uiścić podatek dochodowy (PIT) za siebie i za swoich pracowników. Do 25 stycznia zaś powinni rozliczyć VAT. Od 1 stycznia 2020 r. obie te daniny wpłacą tylko i wyłącznie na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Pracodawcy wpłacą także na swój mikrorachunek zaliczki na podatek pracowników. Tak jak dotychczas powinni je uiścić sumarycznie. Nie muszą więc znać numerów kont podatkowych pracowników.

Czytaj też:

Część danin nadal płacimy na rachunek urzędu

Indywidualne konta dla wszystkich podatników

Na indywidualne konto wpłaca się też należności ze zobowiązań podatkowych z lat ubiegłych. Co więc, gdy ktoś skorygował deklarację za poprzedni rok i musi dopłacić zaległy podatek? Uiści go, korzystając z mikrorachunku. W tytule przelewu należy zaznaczyć, że płatność dotyczy zobowiązania, które wynika z korekty deklaracji.

Odsetki i zaległości

Należy pamiętać, że na indywidualny rachunek wpłacamy również odsetki za zwłokę powstałe z zaległości podatkowych z PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia. Są to niepodatkowe należności budżetowe, o których mowa w znowelizowanych przepisach.

Ministerstwo Finansów informuje, że na mikrorachunek należy też wpłacać zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych, np. od przychodów z najmu nieruchomości. Przypomnijmy, że termin składania PIT-28 (rozliczenie przychodów opodatkowanych ryczałtem) za 2019 r. uległ wydłużeniu. Formularz ten można składać od 15 lutego do 2 marca 2020 r.

Są też wyjątki.

Z mikrokonta nie skorzystają ci przedsiębiorcy, którzy rozliczają się kartą podatkową. Przypomnijmy, że jest to najprostsza forma opodatkowania, niezależna od wysokości dochodów, z której korzystają np. rzemieślnicy. Ministerstwo Finansów informuje, że na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunek urzędu skarbowego, należy wpłacać należności wynikające z VAT-14 (deklaracja o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych) oraz VAT w imporcie.

Wspólnik czasami inaczej niż spółka

Wyjątek dotyczy także mandatów karnych. Należy je uregulować tak jak dotychczas, czyli na rachunek wskazany na bloczku mandatowym.

Istnieją też przypadki bardziej skomplikowane, np. rozliczenie spółki jawnej. To spółka osobowa, w której wspólnicy płacą – każdy za siebie – podatek dochodowy, a sama spółka płaci VAT. Ministerstwo Finansów informuje, że w takiej sytuacji każdy wspólnik wpłaca zaliczki na PIT z działalności gospodarczej (prowadzonej w ramach spółki jawnej) na swój własny mikrorachunek. Natomiast VAT oraz wynikające z obowiązków płatnika zaliczki na podatek od wynagrodzeń pracowników należy wpłacać na mikrorachunek spółki jawnej.

Zdarza się, że podatnik łączy prowadzenie działalności gospodarczej z zatrudnieniem na etacie. W takiej sytuacji powinien używać mikrorachunku podatkowego, który zawiera NIP. Jeśli jednak ktoś wykorzysta rachunek z numerem PESEL, wpłata też zostanie prawidłowo zaksięgowana, gdyż możliwe jest zidentyfikowanie wpłacającego.

Co z podmiotami, które nie mają ani PESEL, ani NIP? Ministerstwo Finansów odpowiada, że każdy podatnik w Polsce powinien posiadać identyfikator podatkowy. Jeśli jednak czeka na decyzję o jego przyznaniu, może wpłacić należność na mikrorachunek podatkowy jego urzędu skarbowego zgodnie z wykazem numerów rachunków bankowych Krajowej Administracji Skarbowej obowiązującym od 1 stycznia 2020 r.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA