fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Spółki komandytowe odliczą inwestycje w badania i rozwój sprzed przekształcenia

Adobe Stock
Przekształcenie w podatnika CIT nie przeszkadza, by spółka skorzystała z prawa do ulgi na badania i rozwój (B+R) nabytego jeszcze przed tą operacją.

Wprowadzona 1 stycznia 2021 r. zmiana ustaw o PIT, CIT i ryczałcie mocno skomplikowała rozliczenie wielu przedsiębiorców. Dotyczy to zwłaszcza spółek komandytowych, które od 1 stycznia mają status podatników CIT. Wcześniej ich wspólnicy płacili PIT.

Dobra wiadomość jest taka, że spółki komandytowe odliczą wydatki na badania i rozwój (B+R) poniesione jeszcze przed przekształceniem. Potwierdza to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 24423.

Czytaj też: Od 1 maja już wszystkie spółki komandytowe są podatnikami CIT

Składający interpelację posłowie zwrócili uwagę, że zgodnie z art. 13 ust. 4 ustawy nowelizującej podatnicy będący wspólnikami spółki jawnej lub komandytowej, którzy przed dniem objęcia ich spółek CIT dokonywali odliczeń od podstawy opodatkowania, zachowują prawo do tych odliczeń według dotychczasowych reguł. Problem w tym, że w wyniku nowelizacji utracili źródło dochodu, od którego mogliby odliczyć koszty kwalifikowane.

Posłowie zwrócili uwagę, że w branżach szczególnie innowacyjnych ponoszone na początku działalności inwestycje badawczo-rozwojowe zwracają się dopiero w późniejszych latach, po ich komercjalizacji. Zachętę do inwestowania stanowi właśnie ulga B+R. Nie mogą jednak z niej skorzystać przedsiębiorcy, którzy, choć prowadzili prace B+R, nie osiągnęli w danym roku wystarczająco wysokiego dochodu lub nie osiągnęli go w ogóle. Mają wówczas sześć lat, by uwzględnić te wydatki.

Posłowie zapytali, czy przepisy obowiązujące od początku roku dają spółkom realne możliwości odliczenia ulgi B+R po zmianie opodatkowania. Ze stanowiska ministerstwa wynika, że tak. Spółka zachowuje prawo do dokonywania odliczeń na zasadach przewidzianych w odpowiednich przepisach ustawy PIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

– Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie art. 13 ust. 4 ustawy nowelizującej ma prawo do kontynuowania korzystania z tej ulgi także po objęciu spółki komandytowej podatkiem CIT – wyjaśnił wiceminister Jan Sarnowski.

Przypomnijmy, że prawo do odliczenia wydatków na badania i rozwój mają zarówno przedsiębiorcy płacący PIT, jak i płacący CIT.

Mogą to zrobić w następujących po sobie kolejno sześciu latach podatkowych. Ulga B+R pozwala odliczyć podwójnie te same wydatki: jako koszt uzyskania przychodu, a ponownie jako koszt kwalifikowany w ramach ulgi B+R.

Zainteresowani powinni ewidencjonować koszty kwalifikowane.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA