fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Ładna fryzura potrzebna w klatce, a nie na scenie - fiskus o odliczaniu wydatków na atrakcyjny wygląd

Adobe Stock
Fiskus uważa, że inwestycja w wygląd to wydatek osobisty. Czasami jednak pozwala go rozliczać w kosztach.

O wygląd trzeba dbać niezależnie od wykonywanego zawodu. Tego dowiedziała się od urzędników śpiewaczka operowa, która chciała rozliczyć wydatki na swój wizerunek w kosztach działalności gospodarczej. Fiskus się nie zgodził.

Artystka argumentowała, że występuje na scenach operowych całego świata. Jej zdjęcia są przedstawiane w materiałach promocyjnych organizatora koncertów, udziela też wywiadów, występuje w telewizji i na konferencjach. Oczywiste jest, że musi dbać o swój wygląd. Takie jest zresztą wymaganie jej kontrahentów.

Wobec tego inwestuje sporo w urodę, chodzi m.in. do fryzjera, kosmetyczki. Jak sama pisze we wniosku o interpretację, jej wydatki znacznie przekraczają zwykłe potrzeby codziennego funkcjonowania. Chce je rozliczyć w kosztach.

Czytaj też:

Czy bloger może wrzucić w koszty wydatki na ubrania i kosmetyki

Kosmetyki i suplementy diety czasem są kosztem firmy

Zawodnik MMA rozliczy w kosztach masaże, siłownię, fryzjera i korektę nosa - interpretacja podatkowa

Co na to fiskus? Zgodził się, że w zawodzie śpiewaczki operowej wygląd jest bardzo istotny. Nie powoduje to jednak, że wydatki na fryzjera, kosmetyczkę czy zabiegi medyczne stają się niezbędne w prowadzeniu działalności.

W interpretacji czytamy, że obowiązujące zasady współżycia społecznego wymagają, aby każdy przedsiębiorca miał wygląd adekwatny do wykonywanego zawodu. Podobnie jak nauczyciel czy urzędnik. Sytuacja artystki nie odbiega od ogólnie przyjętych norm społecznych. Nie ma więc uzasadnienia, by rozliczała osobiste wydatki w firmowych kosztach (0113-KDIPT2-1.4011. 553.2019.1.ISL).

Skarbówka nie zawsze jednak jest tak nieczuła. Świadczy o tym interpretacja dotycząca zawodnika MMA (mieszane sztuki walki). Podkreślał on, że aby być na topie, musi cały czas inwestować w swoje zdrowie, formę i wygląd. Dlatego współpracuje m.in. z fryzjerem, stylistą i kosmetyczką. Sportowiec twierdzi, że wydatki są niezbędne w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Bez tego nie mógłby zarabiać na walkach w klatce oraz reklamach. Dlatego może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Skarbówka nie miała nic przeciwko (nr interpretacji 0113-KDIPT2-3.4011. 704.2019.1.S).

Fiskus zgodził się też na rozliczenie fryzjera i kosmetyczki w działalności prezenterki telewizyjnej prowadzącej program o modzie i urodzie. Przekonał go argument, że efekty zabiegów przedstawia na antenie. Ostrzegł jednak przed odliczaniem zakupów, które nie mają związku z występami (0115-KDIT3.4011.214.2019.2.DR).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA