fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Bloger zapłaci ryczałt od najmu powierzchni reklamowej - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Kto udostępnia własną stronę reklamodawcom, może wybrać podatek według skali lub ryczałt. W przypadku małżonków rozliczenia może dokonywać jedno z nich.

Prowadzenie własnego bloga to coraz popularniejszy sposób zarabiania. A wtedy pojawiają się wątpliwości, jak prawidłowo zapłacić podatek. Skarbówka zgadza się, że przychody z reklam zamieszczanych na stronie internetowej można rozliczyć jak przychody z najmu. A wówczas bloger ma do wyboru rozliczenie według skali podatkowej (stawki 17 i 32 proc. od dochodu) albo ryczał od przychodów ewidencjonowanych według stawek 8,5 i 12,5 proc.

Taką odpowiedź otrzymał podatnik, który wspólnie z żoną prowadzi blog kulinarny na własnej stronie internetowej. Żadne z nich nie prowadzi działalności gospodarczej. Chcą zarabiać na udostępnieniu powierzchni reklamowej. Wnioskodawca rozważa oddanie do zarządzania całej dostępnej powierzchni tylko jednej firmie, by sam nie musiał wykonywać żadnych dodatkowych działań. Chciałby zdecydować się na najpopularniejszy program do tego celu, oferowany przez znaną firmę. Polega on na tym, że firma umieszcza reklamy niezależnie od właściciela strony, za co wypłaca mu comiesięczną prowizję w zależności od dochodów. Wszystkie niezbędne czynności technologiczne czy związane z poszukiwaniem reklam należą do firmy. Właściciel strony nie wykonuje żadnych działań. Podatnik wystąpił o potwierdzenie, że będą to przychody z najmu powierzchni reklamowej, które mogą być rozliczane i opodatkowane przez jednego z małżonków.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że małżonkowie uzyskują przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, czyli z najmu i dzierżawy. Zgodnie z art. 9a ust. 6 ustawy o PIT dochody z tego źródła są opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, chyba że podatnicy wybiorą opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Co do zasady każdy z małżonków powinien rozliczać te dochody (przychody) odrębnie, proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku. Mogą jednak złożyć oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodów (przychodów) z najmu przez jednego z nich. Mają na to czas do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymany został pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo też do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnięty został w grudniu. Te same terminy są przewidziane na złożenie zawiadomienia o rezygnacji z tego sposobu rozliczeń.

Przychody z wynajmu powierzchni reklamowej na stronie internetowej mogą być rozliczane i opodatkowane przez jednego z małżonków. Skorzystanie z tego sposobu rozliczania wymaga złożenia przez małżonków oświadczenia o dokonanym wyborze – napisał dyrektor KIS.

Przypomnijmy, że ryczałtowcy płacą podatek od przychodów, bez możliwości odliczenia kosztów ich uzyskania. Wiele osób wybiera jednak prowadzenie działalności gospodarczej, by uznać za koszty podatkowe bardzo długą listę wydatków. Takie działanie może jednak narazić blogera na spór z fiskusem. Skarbówka kilkakrotnie zmieniała zdanie w tej sprawie. W interpretacji z września 2019 r. (nr 0112-KDIL3-3.4011.241. 2019.1.AA) dyrektor KIS zgodził się, by przedsiębiorca prowadzący stronę o nurkowaniu odliczył wszystkie wydatki związane z zagranicznymi wyjazdami i uprawianiem tego hobby.

Numer interpretacji: 0112-KDIL3-3.4011.427.2019.1.AA

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA