fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja, kraina światła

Jacek Matecki, „Co wy wiecie o Rosji?”, Trzecia Strona, Warszawa, 2015
Plus Minus
To bardzo dziwne, kiedy Jacek Matecki, autor osadzonego w przedwojennej żydowskiej Warszawie kryminału „Prawda to marny interes", który wiele osób uznało za kultowy, nagle pisze książkę o rosyjskim syfie w pociągu.

Przecież my go już znamy. Każdy, kto podróżował szynami za wschodnią granicę, wie, jakie są skarpetki śpiącego wyżej Kazacha, jak smakuje piwo z puszki nad ranem, kiedy za oknem wciąż ta sama pustka, i jaki jest kolor majtek dziewczyny jadącej do Tambowa. Najładniejszy, bo cielisty.

A może Matecki pisze to wszystko, bo po prostu chce coś z siebie wyrzucić? „Rozpoczęło się od standardowej serii pytań: kto, skąd, dlaczego i na ch... właśnie tutaj? Przy stole drzemał jeszcze jeden obywatel, którego wnet obudziła nasza głośna rozmowa. Wszystko to zmierzało do postawienia zasadniczego pytania, które nie powinno paść od razu – byli to, mimo wszystko, ludzie kulturalni – i trzeba było troszkę pokluczyć. Ja też zadałem im parę pytań. Na przykład, co robią? Najpierw zgodnym chórem odpowiedzieli: nic! Ale potem zastanowili się głębiej i pani domu odpowiedziała: żyjemy!"

Czyli autor chce się napić z Rosjanami, dobrze mu to wychodzi, ale co ...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA